Dark mod, noćni mod, ili kako god želite da zovete tamnu pozadinu koja godi očima, konačno je stigao i na Wikipedia platformu. Najpopularniji je bio 2019. i 2020.godine, kada su ga dobile skoro sve aplikacije i sajtovi i digitalni alati.
Nije dark mod hir, već opcija koja smanjuje blještavilo koje ne prija očima, posebno noću. Android i iOS su pokrenuli trend 2019. godine, a ostali su ih sledili. Mnogima je danas nezamislivo da koriste aplikacije i platforme s belom pozadinom, ali Wikipedia sve do skoro nije nudila ništa osim toga.
Uprkos tome što se sajtovi kao što je Wikipedia mnogo koriste za noćna istraživanja, platforma je sve do skoro odisala belinom. Nakon mnogo truda zajednica je uspela da dobije dark mod koji može da se koristi i na računarima i na mobilnim telefonima.
Dark mod na desktopu može da se aktivira kada se klikne na slajdbar s desne strane (koji sadrži i tastere za podešavanje veličine teksta), i izabere “Color (beta)”, ili na ikonicu u obliku naočara, koja se takođe nalazi s desne strane. Na mobilnim uređajima preko tri horizontalne linije (hamburger taster) u gornjem levom uglu – dovoljno je da se klikne na „Settings“ i izabere boja. Dark mod je stigao do skoro svih, a oni koji opciju ne vide moraju da budu strpljivi.