Novoizabrani predsednik Donald Tramp traži od Vrhovnog suda da mu dozvoli da pregovara o sporazumu kako bi spasao TikTok od predstojeće zabrane u SAD.
U amicus podnesku sudu, Tramp navodi da „želi mogućnost da reši aktuelna pitanja političkim putem nakon što stupi na dužnost“ i da on „jedini poseduje vrhunske veštine pregovaranja, izborni mandat i političku volju za postizanje dogovora kojim bi se platforma spasila.“
Prošle nedelje, Vrhovni sud je pristao da sasluša argumente da zakon koji je Kongres usvojio, a koji zabranjuje TikTok iz razloga nacionalne bezbednosti, krši Prvi amandman. Zakon daje predsedniku široke ovlasti da odloži sprovođenje zabrane ako se postigne napredak ka dogovoru kojim bi se osiguralo da TikTok nije u potpunosti pod kontrolom svoje kineske matične kompanije ByteDance.
Međutim, rok za donošenje te odluke je 19. januar, dan pre nego što Tramp treba da položi zakletvu.
U svom podnesku Vrhovnom sudu, Tramp traži da se rok zakona od 19. januara odloži, tvrdeći da bi sporazum koji bi on pregovarao „otklonio potrebu da ovaj sud odlučuje o istorijski izazovnom pitanju Prvog amandmana u trenutnim, veoma ubrzanim okolnostima.“
On ne navodi detalje o tome kako bi taj sporazum izgledao, iako bi verovatno uključivao ByteDance prodaju značajnog dela vlasništva nad TikTokom američkoj kompaniji.
Tramp tvrdi da mu preko 14 miliona pratilaca na TikToku, zajedno sa vlasništvom nad Truth Socialom, daje jedinstvenu sposobnost da „proceni važnost TikToka kao jedinstvenog medija za slobodu izražavanja, uključujući osnovni politički govor.“ Takođe navodi privremenu zabranu platforme X u Brazilu, u vlasništvu Ilona Maska, kao primer „istorijskih opasnosti koje predstavlja zabrana društvenih mreža od strane vlade.“
Iako je Tramp tokom svog prvog mandata agresivno gurao zabranu TikToka, promenio je stav nakon što je njegova kampanja uspešno koristila ovu video aplikaciju tokom izbora 2024. godine. Nedavno se sastao sa direktorom TikToka, Šou Čevom, u Mar-a-Lagu i rekao okupljenima: „Možda bismo trebali zadržati ovu stvar još neko vreme.“
Međutim, postoji značajan politički pritisak za sprovođenje zabrane TikToka. Grupa senatora i kongresmena, uključujući Miča Mekonela i Roa Kanu, podnela je peticije u petak, pridružujući im se 22 američke savezne države i bivši predsednik FCC-a Ajit Pai, tražeći od Vrhovnog suda da odbije žalbu TikToka.