Dugotrajni „protoplanetarni diskovi“ sugerišu da raniji modeli formiranja planeta treba da se koriguju.
Klaster NGC 346
NASA navodi da je mogla da koristi teleskop James Webb za prikupljanje slika diska koji formiraju planete oko drevnih zvezda koje osporavaju teorijske modele o tome kako planete mogu nastati. Slike podržavaju ranije nalaze sa Hubble teleskopa koji do sada nisu mogli biti potvrđeni.
Nove slike koje je teleskop Webb uhvatio dolaze iz „Malih Magelanovih oblaka“. To je susedna patuljasta galaksije koja se nalazi blizu Mlečnog puta.
NASA je teleskopom posebnu pažnju usmerila na klaster zvan NGC 346. NASA navodi da je to dobar proxy za „slične uslove u ranom, dalekom svemiru“. On nema teže elemente koji su tradicionalno povezani sa formiranjem planeta.
Webb je mogao da uhvati spektrum svetla koja sugeriše da protoplanetarni diskovi još uvek vise oko tih zvezda. To se kosi sa prethodnim očekivanjima da bi trebali da odlete za nekoliko miliona godina. „Hubble posmatranja NGC 346 iz sredine 2000-ih otkrila su mnoge zvezde stare 20 do 30 miliona godina koje su izgledale da još uvek imaju diskove koji formiraju planete“, navodi NASA. Bez detaljnih dokaza, ta ideja bila je kontroverzna.
Webb teleskop je mogao da popuni te detalje. To sugeriše da diskovi u našoj susednoj galaksiji imaju mnogo duži vremenski period da prikupi prašinu i gas koji čini osnovu nove planete.
Zašto su ti diskovi uopšte sposobni da opstanu, NASA navodi da istraživači imaju dve moguće teorije. Jedna je da „sila radijacione pritiska“ koju isijavaju zvezde u NGC 346 jednostavno duže traje da odjene protoplanetarne diskove.
Druga je da veći gasni oblak koji je potreban za formiranje „Sunca slične zvezde“ u okruženju sa manje teških elemenata prirodno proizvodi veće diskove koji duže opstaju. Koja god teorija da se pokaže kao tačna, nove slike su lepa dokaz da još uvek nemamo potpuni uvid u to kako nastaju planete.
Izvor: Engadget