Od svih statistika u teniskom meču, kategorija neiznuđene greške može da generiše najviše zujanja. Ali u žaru elitnog meča može moždani udar zaista biti neforsiran?
Malo ko će zaboraviti Novaka Đokovića koji je zvanično počinio 100 neiznuđenih grešaka protiv kontraudarca Žila Sajmona na Otvorenom prvenstvu Australije 2016. godine – takmičenje koje je Srbin osvojio u pet setova.
„Iskreno, nisam očekivao da napravim ovoliko neiznuđenih grešaka“, rekao je Đoković nakon toga. „Što se tiče nivoa koji sam igrao, to je meč koji treba zaboraviti za mene.“
Od svih statistika u teniskom meču, kategorija neiznuđene greške može da generiše najviše zujanja. Bilo da su izuzetno visoki ili ekstremno niski, brbljanje među igračima, navijačima i komentatorima izgleda da eskalira.
Simona Halep je dala mizernu trojku u finalu Vimbldona 2019. protiv Serene Vilijams, dok je Eugenie Bouchard postigla samo četiri protiv Petre Kvitove u finalu 2014. u All England Clubu. Nažalost za Kanađaninu, ona je oduvao Kvitova je prvi udarac tenisa.
Postoje trenuci kada igrate momka koji je apsolutno pušenje vraća, drugi servis vraća, tako da osećate taj pritisak i morate da idete za više… ali ako igrate momka koji vas stvarno ne povredi … I iz bilo kog razloga, postanete nervozni ili skinete taj intenzitet, fokusirate se, to je (neiznuđena greška). Markos Giron
Ali šta je tačno neiznuđena greška? Nazovite to računicom u oku posmatrača. U žaru elitnog meča, sa toliko dinamike u igri, može li udarac zaista biti neforsiran?
Za Craiga O’Shannessija, uglednog dugogodišnjeg trenera teniske strategije koji stoji iza „Brain Game Tennis“ koji je sarađivao sa Đokovićem i italijanskom federacijom, između ostalih, odgovor je jasno „ne“.
Na Vimbldonu prošlog jula, kao „neiznuđene greške“ broj bljesnuo na televiziji u jednoj od medijskih soba kluba, O’Šanesi je rekao na dohvat ruke, „Ne postoji takva stvar kao što je neiznuđena greška.“
On je elaborirao u razgovoru ovog meseca.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu
Objava koju deli Craig O’Shannessi (@coshannessy)
„Postoje samo greške koje se javljaju iz mnoštva razloga“, rekao je O’Shannessi, rođeni Australijanac koji živi u Ostinu u Teksasu. „Ja zapravo imam matricu ili filtere. ‘ Kada naterate protivnika da promaši, učinite protivnika neprijatnim, koji su različiti načini da se to uradi?’ I postoji osam načina da se to uradi. „
Prva četiri se vrte oko doslednosti i snimaka koji imaju pravac, dubinu i visinu.
„Onda idi na loptu“, rekao je on.
Ova dva elementa obuhvataju spin i moć, sa poslednja dva elementa su pozicioniranje suda i vreme da udari loptu.
„Dakle, kada pogledate na to na taj način, sa tih osam načina da natera grešku, možete reći da će bilo koja vrsta tačke imati neki element“, rekao je O’Shannessi. „Kada trenirate igrača, pokušavate da naterate svog igrača da okupi bilo koji od tih osam u vašu korist. Dakle, možete pogoditi udarac koji ima dobru dubinu, ili igrač pogodi udarac sa dobrom snagom.
„Pa šta onda ako sloj dva od njih zajedno? Možda imam dobru poziciju na terenu i uzeo sam vremena. Onda je sveti gral tri.“
Recimo da promašite loptu na sredini terena da ste bili u zaista dobroj poziciji. Igrači znaju kada pravite te jednostavne greške. Bred Gilbert
Šta je sa dvostrukom greškom, iako, kada server u potpunosti drži kontrolu?
„Čak i sa duplom greškom, imate pritisak trenutka, imate rezultat poena, imate ono što je protivnik uradio i verovatno će ponoviti“, rekao je O’Šansi.
U tom cilju, dvostruka greška odmah nakon drugog servisa povratka pobednika nije sve tako neuobičajena. Da li bi to trebalo da se klasifikuje kao prisilna greška ili neiznuđena greška?
„Postoje trenuci kada igrate momka koji je apsolutno pušenje vraća, drugi servis vraća, tako da osećate taj pritisak i morate da idete za više. Onda (to je iznuđena greška),“Rekao je veteran Markos Giron, koji je osvojio svoju prvu titulu u Njuportu u julu i zabeležio svoj prvi Top 50 na kraju godine.
„Ali ako igrate protiv momka koji vas ne povredi na drugom servisu i znate da je ulazak potpuno u redu i iz bilo kog razloga, postanete nervozni ili skinete taj intenzitet, fokusirate se, to je (neiznuđena greška).
Pogledajte ovu objavu na Instagramu
Objava koju deli Craig O’Shannessi (@coshannessy)
„U suprotnom, kako biste drugačije to kategorizovali? To je samopovređena greška, koja je brutalna. Većina grešaka je u određenoj meri samopovređena, ali postoje nivoi. „
Zaista, Giron podiže još jedan aspekt.
Ako, na primer, bacanje lopte se koleba i to podstakne dvostruku grešku – tako da je sama sebi nanesena – da li bi se to trebalo računati kao prisilna greška? Čak i ako je protivnik potencijalno imao malo ili nimalo veze sa promašajem, pogrešno bacanje daje razlog za propušteni udarac.
Sve u svemu za 31-godišnjeg Girona, „postoje apsolutno“ neiznuđene greške.
„O moj Bože apsolutno postoje udarci, forhend na sredini terena, bekhend na sredini terena, lako, u visini grudi, kao trikovi, ili gde nije bilo apsolutno nikakvog pritiska na njega“, rekao je Kalifornijac. „To se dešava sve manje i manje u gornjem ešalonu, ali to se dešava.“
Gironov kolega iz Kalifornije, Bred Gilbert, složio se.
Ako igrač ima vremena i nalazi se u poziciji i promaši šut, to će biti neiznuđena greška. Ako bilo koji od tih elemenata nedostaje, on nema vremena ili pozicije, to će biti iznuđena greška. Bill Mitchell, SMT viši menadžer događaja
„Definitivno postoje neiznuđene greške“, rekao je bivši svetski broj 4 koji je trenirao Andre Agassi, Andi Roddick i Coco Gauff. „Recimo da promašite loptu na sredini terena da ste bili u zaista dobroj poziciji. Igrači znaju kada pravite te jednostavne greške.
Ali, dodao je, „Ako zacrtam meč, mogao bih ga prikazati drugačije od golmana. Svako će postići drugačiji rezultat. „
Vreme i pozicija su ključni kada je u pitanju klasifikacija šut kao neiznuđene greške ili ne, prema Bill Mitchell, viši menadžer događaja u SMT, koji sastavlja statistiku na Otvoreno prvenstvo i drugim teniskim događajima.
„Ako igrač ima vremena i nalazi se u poziciji i promaši šut, to će biti neiznuđena greška“, rekao je Mičel. „Ako bilo koji od tih elemenata nedostaje, on nema vremena ili pozicije, to će biti prisilna greška.“
Pogledajte ovu objavu na Instagramu
Objava koju deli Lemonada Media (@lemonadamedia)
Pionir statistike Leo Levin, koji je umro u decembru 2020. godine, postavio je temelje.
Kada mu je rečeno o O’Shannessijevom mišljenju i razlozima koji stoje iza njega, Mitchell je ukazao na verovatnoću.
„Brzina lopte koja dolazi, visina lopte, te stvari takođe utiču na to da li će to biti neiznuđena greška ili prisilna greška“, rekao je Mičel, koji procenjuje da je ucrtao 7500 mečeva tokom 30 godina. „Ako je to kratka lopta i ona je promašena, da li igrač ima sposobnost da šutira? A ako su imali sposobnost da šutiraju i promašili ga, onda to možemo označiti kao neiznuđenu grešku. „
Imajući sposobnost, naravno, zavisi od perspektive određenog statističara. Nazad na subjektivnu prirodu.
Mičel je rekao da je na Otvoreno prvenstvo, većina su teniseri, iako se kreću od 4.5 nivo do početnika. Novi imaju koristi od treninga, koji uključuje procenu prošlih Otvoreno prvenstvo mečeva.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu
Objava koju deli Craig O’Shannessi (@coshannessy)
Vimbldon i Otvoreno prvenstvo Australije, dodao je on, koriste igrače koji su se takmičili na koledžu.
Otežavajući svoj zadatak, Mitchell i njegov tim nemaju mnogo vremena da utvrde šta je prisilna greška ili neiznuđena (da ne spominjemo druge statistike).
„Imam drugu, sekundu i po da ga prenesem na TV i u interfejs, tako da svi mogu da tumače“, rekao je on.
„Mogu da se vratim i pogledam jedan od prvih mečeva koje sam uradio, i promenio sam svoj misaoni proces od tog meča do sledećeg meča i možda sledećeg meča i pokušao da poboljšam to i napravim tu sivu zonu da ljudi misle da li je to prisilno ili neforsirano … da bude više crno ili belo“, rekao je on.
Neiznuđena greška mora da nestane, kaže O’Shannessi.
To se verovatno neće dogoditi, ili barem ne u bliskoj budućnosti. Ali sledeći put kada se pojave „neiznuđene greške“, možda ćete razmisliti malo više.