Ministarstvo trgovine SAD-a saopštilo je da razmatra nova pravila koja bi ograničila ili zabranila kineske dronove u SAD-u. SAD se poizva na nacionalnu bezbednost.
Kina čini veliku većinu komercijalne prodaje dronova u SAD-u
Ministarstvo je saopštilo da traži javne komentare do 4. marta o potencijalnim pravilima za zaštitu lanca snabdevanja dronovima. Ministarstvo navodi da pretnje iz Kine i Rusije “mogu omogućiti protivnicima da daljinski pristupe i manipulišu tim uređajima, otkrivajući osetljive podatke iz SAD-a“.
U septembru je sekretarka za trgovinu Gina Raimondo izjavila da bi ministarstvo moglo uvesti restrikcije slične onima koje bi efikasno zabranile kineska vozila u SAD-u. Fokus bi bio na dronovima sa kineskim i ruskim opremom, čipovima i softverom.
Ona je u novembru izjavila da se nada da će do 20. januara finalizirati pravila za kineska vozila.
Odluku o pisanju novih pravila koja bi ograničila ili zabranila kineske dronove doneće administracija novoizabranog predsednika Trampa. On će preuzeti dužnost 20. januara.
Vašington je preduzeo niz koraka kako bi suzbio kineske dronove u poslednjih godinu dana.
Prošlog meseca, Bajden potpisao je zakon koji bi mogao zabraniti kineske firme DJI i Autel Robotics od prodaje novih modela dronova u SAD-u.
Nepoznata američka agencija mora da utvrdi u roku od godinu dana da li dronovi iz DJI ili Autel Robotics predstavljaju neprihvatljive rizike po nacionalnu sigurnost.
DJI je najveći svetski proizvođač dronova koji prodaje više od polovine svih komercijalnih dronova u SAD-u. Kompanija je nevala je da ako nijedna agencija ne završi istragu, to bi sprečilo kompaniju da lansira nove proizvode u SAD-u.
U septembru je Predstavnički dom glasao za zabranu novih dronova iz DJI na teritoriji SAD-a.
U oktobru je DJI tužio Ministarstvo odbrane zbog dodavanja na listu kompanija koje navodno sarađuju sa vojskom Pekinga. Kompanija je tvrdila da je ta oznaka pogrešna. Zatim i da je nanela finansijsku štetu kompaniji.
Izvor: Reuters