Pet aplikacija koje bi trebalo da se vrate sa Microsoftovog groblja

0
73
pet-aplikacija-koje-bi-trebalo-da-se-vrate-sa-microsoftovog-groblja

Ako ste dugogodišnji korisnik Windows-a, verovatno ste koristili aplikacije koje su odavno nestale. 

Postoje mnoge druge zaboravljene dragocenosti koje bi Apple i Google takođe mogli da ožive

PCPress.rs Image

Neke vam možda bude nostalgiju, dok druge izazivaju potisnut osećaj nelagode. Ipak, može se reći da su mnoge od tih korisnih aplikacija jednostavno bile ispred svog vremena. Uzmimo za primer Microsoft Encarta, nekadašnju enciklopediju koja se prostirala na pet diskova, ili jednom DVD-u, ako ste imali sreću da posedujete računar sa DVD drajvom početkom 2000-ih. Danas Wikipedia dominira internetom, kao i mogućnost korišćenja AI asistenata poput Copilot-a i ChatGPT-a za brzo pretraživanje istorijskih podataka. Imajući to na umu, istražili smo Microsoftovo groblje i izdvojili pet aplikacija koje zaslužuju oživljavanje u budućim izdanjima Windows-a.

Microsoft Money

U vreme kada je kriza troškova života i dalje prisutna u mnogim zemljama, upravljanje budžetom postalo je važnije nego ikada. Mnogi danas koriste najbolje aplikacije za praćenje troškova, ali 1990-ih godina Microsoft je imao veoma korisnu aplikaciju pod nazivom Microsoft Money. Od svog debija u oktobru 1991. do gašenja 2020. godine, ova aplikacija nudila je šarolik i detaljan pregled vaših finansija. Mogli ste da pratite određene budžete putem grafikona i dijagrama, kao i da vidite nadolazeće račune za vaš dom i slično. Ništa slično ovoj aplikaciji danas ne postoji za Windows 11, ali trebalo bi — naročito ako uzmemo u obzir kako bi Money aplikacija mogla da radi sa Microsoftovim AI asistentom, Copilot-om. Zamislite scenu: upravljate svojim finansijama kroz novu verziju Money-a, a Copilot analizira vaše prihode i troškove tokom prethodnih meseci. Mogao bi vam predložiti načine da uštedite, kao i opcije za kupovinu novog iPhone 16 Pro modela nakon dobrog meseca. Osnove već postoje — Microsoft Money samo treba da se vrati kako bi upotpunio paket.

Microsoft Encarta

Kao što je već pomenuto, Encarta je bila svojevrsni prethodnik Wikipedije. Iako se mnogi možda sećaju ovog enciklopedijskog paketa kao petodiskovne kolekcije, Encarta je takođe kratko bila dostupna i online za pretplatnike 2000. godine. Ova enciklopedija je bila neverovatan resurs za istraživanje istorijskih događaja kroz hiljade godina. Sa oko 50.000 članaka, uglavnom sa slikama i video zapisima, Encarta je pokrivala širok spektar tema. Danas, kada neko želi da istraži Tudor monarha, Henrija VIII, verovatno će koristiti pretraživač poput Google-a ili AI asistenta poput Copilot-a. Ali zamislite scenario gde bi Encarta bila odmah dostupna putem Windows-a i Copilot-a, bez potrebe za pretraživanjem ogromne mreže interneta. Ovaj kurirani sadržaj mogao bi biti privlačna funkcija budućih verzija Windows-a.

Windows Media Center

U eri pametnih televizora i uređaja za strimovanje poput Amazon Fire-a i Apple TV 4K, lakše je nego ikada pratiti serije i filmove na svim uređajima. Ipak, Windows i dalje nema posvećenu aplikaciju koja bi nudila slične funkcionalnosti. Tu bi mogao da se vrati Windows Media Center. Ovaj program je prvi put uveden 2002. godine kao deo posebne verzije Windows XP-a, sa interfejsom u plavo-zelenim tonovima, gde ste mogli da pregledate video zapise, muziku i TV uživo zahvaljujući podršci za TV tjuner kartice. Povratak Media Center-a mogao bi označiti dalje širenje Microsoft-a u dnevnu sobu, postavljajući ga kao konkurenciju uređajima kao što su Kindle Fire Stick 4K i Apple TV 4K.

Microsoft Reader

Sećate li se kada je Microsoft imao aplikaciju za e-knjige? Verovatno ne. Između 2000. i 2007. godine, Microsoft Reader omogućavao je korisnicima da kupuju i čitaju knjige u Microsoftovom sopstvenom ‘.LIT’ formatu. Naravno, Reader je izbledela kada su kompanije poput Amazona preuzele tržište e-knjiga — ali čini se da je vreme za povratak. Moderni Microsoft Reader mogao bi pružiti korisnicima još jedan razlog da ostanu verni Windows-u, baš kao što Apple Book Store zadržava korisnike u Apple ekosistemu.

MSN Messenger

Ako ste bili tinejdžer između 1999-2008, velike su šanse da ste koristili MSN Messenger. Međutim, vreme je da se MSN Messenger vrati. Trenutno, Microsoftove aplikacije za razmenu poruka su u pomalo zbunjujućem stanju, a povratak MSN Messengera mogao bi da popuni prazninu kao aplikacija namenjena za potrošače, odvojena od poslovne aplikacije Microsoft Teams.

Iako smo ovde izdvojili pet Microsoft aplikacija koje zaslužuju povratak, postoje mnoge druge zaboravljene dragocenosti koje bi Apple i Google takođe mogli da ožive.

Izvor: Xda-developers

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.