Novi modeli kombajna CR11 i CR10

0
51
novi-modeli-kombajna-cr11-i-cr10

Novi vodeći model kombajna New Holland CR11, pridružio se modelu CR10, sa novim dizajnom sledeće generacije. Oba kombajna, proizvedena u New Holland-ovom Centru za u Zedelgemu u Belgiji, sadrže inovativnu novu tehnologiju dizajniranu da pomogne najvećim poljoprivrednim preduzećima da maksimiziraju proizvodnju, minimiziraju gubitke i smanje ukupne troškove žetve.

Primarna razlika između dva modela je u snazi i veličini rezervoara za zrno, kako bi se osiguralo da novi kombajni odgovaraju potrebama šireg spektra velikih poljoprivrednih preduzeća. CR11 sadrži rezervoar za zrno od 20.000 litara i motor FPT Cursor 16 zapremine 15,9 litara koji proizvodi 775 KS. Motor CR10 je FPT Cursor 13 zapremine 12,9 litara koji proizvodi 635 KS, dok njegov rezervoar za zrno ima kapacitet od 16.000 litara. Osim veće snage i kapaciteta za zrno, ključne karakteristike koje ove kombajne vode u novu ligu u smislu proizvodnje, kvaliteta uzorka i minimizacije gubitaka uključuju duže dvostruke rotore i novi Twin-Clean sistem čišćenja.

Veći kapacitet od napred ka nazad

Od napred, novi vodeći modeli CR kombajna su dizajnirani da obrađuju veće količine useva. Širine noža kreću se od 10,6-15 m u fiksnim, fleksibilnim noževima, pokretnim noževima i draper formatima. Glave za kukuruz su dostupne u varijantama od 12-16 redova, a dužine puževa za pražnjenje mogu se prilagoditi svim širinama noža. Postoje tri opcije pogona kako bi se zadovoljili svi zahtevi noža – standardni sa fiksnim pogonom, standardni sa varijabilnim pogonom i varijabilni teški sistem.

Lift je opremljen standardno sa podešavanjem prednje strane i bočnim nagibom daljinski upravljanim iz kabine. Odavde se usev prenosi do New Holland-ovog Dynamic Feed Roll sistema, koji sada može biti reverzibilan – istovremeno sa liftom i rotorima, u slučaju blokade. DFR ubrzava usev i deli ga u dva jednaka toka kako bi se nahranili dva longitudinalna rotora za vršidbu i separaciju. Velika zamka za kamenje ispred DFR-a se može isprazniti ručno ili, opciono daljinski, preko hidrauličnog aktiviranja iz kabine.

U novom CR10 i CR11, dva rotora od 600mm su povećanog prečnika i dužine, pružajući veći kapacitet za cirkulaciju useva i vršidbu i separaciju zrna. Svaki rotor sadrži 40 standardnih šipki za razbijanje, osam HX šipki za razbijanje i 12 šiljastih šipki za razbijanje. HX jedinice kombinuju visinu šiljastih šipki za razbijanje sa profilom standardnih jedinica, uz veći ugao bočnog zida koji pomaže ubrzavanju toka useva u prelaznoj zoni stepenastog kaveza rotora, između zone vršidbe i zone separacije. Ugao lopatica može se daljinski kontrolisati iz kabine, a novi dizajn lopatica pomaže pri izbacivanju useva ako rotori trebaju biti reverzibilni. Novi kavezi rotora imaju stepenasti dizajn sa širim kavezom i višim lopaticama u zoni separacije, kako bi se omogućilo veće kretanje sloja useva, poboljšana separacija i unapređena energetska efikasnost. Konusna oblast sadrži dva seta od tri lagane konusne mreže za vršidbu i separaciju, i dva seta od šest laganih mreža.

Potpuno nova TwinClean čistačica

New Holland CR11

Nova TwinClean čistačica uključuje brojne funkcije za povećanje protoka i minimiziranje gubitka zrna. Sastoji se od dva sistema sita postavljena jedno za drugim, pri čemu svaki ima svoje gornje i donje sito i puž za čisto zrno, a bazirana je na velikoj posudi za zrno sa povećanim korakom pada prema prvom gornjem situ. Protok vazduha obezbeđuje snažni ventilator čistačice. Dva automatska mehanizma za poprečno raspoređivanje, jedan na posudi za zrno i jedan na gornjim sitima, garantuju ravnomerno opterećenje čistačice u svim uslovima. Dva seta senzora pritiska, jedan na posudi za zrno i jedan na gornjim sitima, kontinuirano mere opterećenje čistačice i detektuju bilo kakve anomalije u rasporedu materijala između leve i desne strane. Mehanizam za bočno tresenje dodaje lateralnu komponentu pokretima posude za zrno i sita koje izjednačava materijal po celokupnoj širini čistačice. Na taj način, čistačica može kompenzovati neravnomerno hranjenje i bočne nagibe do 28%. Ukupna veličina površine sita je 8,76 m².

Rezervoari za zrno koji maksimiziraju autonomiju

Rezervoar za zrno CR11 može da primi 20.000 litara, sa brzinom pražnjenja od 210 l/sec, dok rezervoar CR10 drži 16.000 litara i ima brzinu pražnjenja od 159 l/sec. Isključivanje poprečnog omogućava potpuno pražnjenje puža čak i kada rezervoar za zrno još uvek sadrži zrno. Na CR11, postoji opcija koja omogućava smanjenje brzine pražnjenja za 50% isključivanjem prednjeg poprečnog puža, što olakšava dopunjavanje prikolica. Svi puževi za pražnjenje imaju obrtni izliv, koji pomaže ravnomernom punjenju i omogućava traktorima da ostanu na pravom putu.

Upravljanje ostacima prilagođeno velikim širinama sečenja i visokim volumenima slame

New Holland CR11

Kombajni CR10 i CR11 mogu biti opremljeni standardnim integrisanim seckalicama ili finom seckalicom sa visokim haubama. Dok je prva namenjena suvim uslovima, jedinica sa visokim haubama usmerena je ka korisnicima koji moraju da obrade velike volumene slame do finog seckanja i raspodele materijal preko široke širine sečenja.

Standardna integrisana seckalica ima 60 fiksnih noževa koji rade u kombinaciji sa 52 kontra-noža koji rade na 3.000 obr/min za seckanje, ili na 800 obr/min za polaganje slame. Ručno podešavanje kontra-noževa je standardno, dok je daljinsko hidraulično podešavanje opciono. Vođeni valjak pomaže izbacivanju slame pri polaganju ili u potiskivače kada seckate. Dva hidraulično pokretana kola prečnika 800mm, svaka opremljena sa tri lopatice, raspršuju seckani materijal u širini do 15m. Oscilirajući deflektor iza potiskivača stvara dinamičan pulsirajući efekat na raspored ostataka kako bi se obezbedila ravnomerna raspodela preko cele širine sečenja.

Tehnologija plus udobnost za lakšu žetvu

New Holland CR11

Kabina CR10/CR11, koja se nalazi ispod novog krova i ima rezervoar za pranje ruku od 25 litara sa integrisanim dozerom sapuna pored pristupnih stepenica, sadrži više unapređenja. Rad je olakšan putem ugradnje dva IntelliView 12 touch screen terminala. Sa primarnim monitorom na desnoj strani konzole koji omogućava upravljanje i nadzor ključnih kontrola kombajna, sekundarni monitor na A-stubu je konfigurisan za mapiranje i vođenje. Oba kombajna su opremljena sa tri kamere koje pružaju pogled na zadnji deo, rezervoar za žito i izbacivač, dok je opcija kamera sa pogledom ptičijeg oka od 360° i kamera za prikolicu. Bilo koji monitor može biti konfigurisan da prikazuje spoljne prikaze kamera. Operater može daljinski kontrolisati više funkcija iz kabine, uključujući brzinu rotora, noževa i „izbacivača“, i potpuno uključivanje/isključivanje sekača slame.

Druga unapređenja u kabini uključuju nove pedale kočnica i oslonce za noge, luksuzni volan i sedišta od premijum tkanine ili kože, kao i novi multi-zonski sistem klimatizacije sa kanalom za vazduh na nivou poda. Novi Bluetooth radio omogućava upravljanje radijom i mobilnim telefonom putem radio kontrolnog panela u krovu ili jednog od IntelliView 12 ekrana osetljivih na dodir. Novi retrovizori pružaju širi ugao pogleda, dok pristupne stepenice za vetrobran olakšavaju čišćenje stakla.

Preciznost koja odgovara performansama

Novi CR10 i CR11 kombajni su opremljeni paketima tehnologije za preciznu poljoprivredu, dizajnirani da zadovolje potrebe najvećih farmi. Core PLM Intelligence paket pokriva najčešće specificirane potrebe, kao što je IntelliSense, gde se automatska prilagođavanja vrše prema strategiji žetve koju je izabrao operater, bilo da je to ograničen gubitak, najbolji kvalitet zrna, maksimalni kapacitet ili fiksni protok. Druga opcija je napredni PLM Intelligence paket, namenjen onima sa najnaprednijim zahtevima.

Pogonski sistem za najzahtevnije uslove

New Holland CR10

Modeli CR10 i CR11 imaju hidrostatičku transmisiju sa dve brzine i TerraLock poluautomatsku blokadu diferencijala koja se uključuje ručno, a isključuje automatski u zavisnosti od ugla upravljanja i brzine kretanja. Modeli sa SmartTrax sistemom dostupni su sa tri širine gusenica: 660mm, 810mm i 910mm, sa gumenim ili hidrauličkim amortizovanjem. Ukupne širine mašina su 3.49m, 3.79m i 3.99m. Za određena tržišta dostupna je široka konfiguracija u kombinaciji sa gusenicama od 910mm, sa ukupnom širinom mašine od 4.8m.

Gde se preferira mašina na točkovima, New Holland i Michelin su zajedno razvili gume širine 900mm i prečnika 2.32m (VF 900/65 R46), kako bi minimizirali sabijanje tla i maksimizirali trakciju. Alternativne opcije su gume VF 800/70 R46 (2.32m prečnik) i VF900/60 R38 (2.05m prečnik).

Motor u novom CR10 kombajnu je šestocilindrični turbopunjeni FPT Cursor 13 zapremine 12.9 litara sa rezervoarom od 1.300 litara, dok je pogonska jedinica u CR11 modelu šestocilindrični turbopunjeni FPT Cursor 16 zapremine 15.9 litara, sa rezervoarom od 1.500 litara. Maksimalna snaga ovih motora je 635hp i 775hp. Novi dizajn rasporeda motora postavljen je uzdužno u istom pravcu i pod istim uglom kao rotori, radi maksimalne efikasnosti, pri čemu se rashladni vazduh uvlači iza rezervoara zrna. CR10 ima dva rashladna ventilatora, a CR11 tri. Radna brzina motora prilikom žetve je 1.900 obrtaja u minuti, što rezultira smanjenom bukom i minimalnom potrošnjom goriva. U režimu vožnje, brzina motora je 1.300 obrtaja u minuti za maksimalnu brzinu kretanja uz minimalnu potrošnju goriva i buku.

Svi pogoni se povezuju preko transmisije koja je direktno povezana sa zadnjim delom motora, čime se minimiziraju gubici snage. Opcioni motorni vazdušni kompresor uključuje jednocilindrični kompresor montiran na motoru i rezervoar sa 10m spiralnim crevom i vazdušnim pištoljem koji se čuvaju pored kutije za alat. Ovo obezbeđuje pet izlaza, smeštenih na ulazu u kabinu, ispod platforme operatera, pored kutije za bateriju, u prostoru motora i kod zadnjih lestvi. Dodaci za motor uključuju četke instalirane na svakom rotirajućem ekranu za prašinu, obezbeđujući kontinuirano čišćenje u teškoj prašini koju proizvode usevi kao što su kukuruz i suncokreti.

Na potpuno novom hidrauličkom sistemu na modelima CR10 i CR11, putanja hidrauličnih creva je redizajnirana u specijalne putanje kako bi se poboljšao pristup i jednostavnost. Svi pogonski hidraulični sklopovi se mehanički isključuju pomoću kvačila u glavnom menjaču pri pokretanju ili tokom vožnje po putu, smanjujući otpor i štedeći do 20hp/15kW snage. Korišćenje pumpi sa senzorima opterećenja dodatno smanjuje hidraulične zahteve za snagu i poboljšava efikasnost. Filtracija ulja je takođe unapređena kroz ceo hidraulički sistem radi povećane pouzdanosti i smanjenog održavanja.

Read More