NASA i njeni partneri objavili su prve rezultate analize uzoraka prikupljenih tokom misije OSIRIS-REx. Iako rezultati ne ukazuju na direktne tragove života, NASA navodi da dokazi sugerišu kako su uslovi potrebni za nastanak života bili široko rasprostranjeni u ranom solarnom sistemu, što povećava verovatnoću da se život mogao formirati na drugim planetama i mesecima.
Uzorci sa asteroida Bennu i potencijalni uslovi za nastanak života
Misija OSIRIS-REx koristila je naprednu tehnologiju za autonomno prikupljanje stena i prašine sa asteroida Bennu. Asteroidi poput Bennua funkcionišu kao vremenske kapsule, odražavajući događaje iz perioda pre oko 4,5 milijardi godina. Nakon ukupnog putovanja od 3,9 milijardi milja, kapsula sa uzorcima uspešno se vratila na Zemlju 24. septembra 2023. godine.
Jedan od radova objavljen u časopisu Nature Astronomy otkrio je prisustvo 14 amino kiselina i pet nukleobaza koje se takođe nalaze u živim organizmima na Zemlji. U uzorcima su takođe pronađeni visoki nivoi amonijaka i formaldehida – dve supstance koje, pod odgovarajućim uslovima, mogu da formiraju složene molekule poput amino kiselina.
Druga studija, objavljena u Nature, analizirala je okruženje u kojem su se ti molekuli formirali. Naučnici su pronašli dokaze o postojanju “slane vode” ili slanog rastvora, identifikujući minerale koji su mogli ostati nakon isparavanja vode.
„Podaci sa OSIRIS-REx misije dodaju značajne detalje slici solarnog sistema punog potencijala za život,“ rekao je Džejson Dvorkin, naučnik projekta iz NASA Goddard centra. „Zašto do sada vidimo život samo na Zemlji, a ne i drugde – to je zaista intrigantno pitanje.“
Izvor: Engadget
Tagovi: NASA