TikTok je nepravilno prikupljao lične podatke o deci i nije se pridržavao zahteva da ih izbriše, navelo je Ministarstvo pravde.
Zakon o zaštiti privatnosti dece na internetu (COPPA)
Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država tuži TikTok zbog kršenja zakona o privatnosti dece i kršenja sporazuma iz 2019. godine sa Federalnom trgovinskom komisijom. Tužba proizlazi iz ranije istrage kompanije od strane Federalne trgovinske komisije. Taj slučaj o privatnosti je prosleđen Ministarstvu pravde ranije ove godine.
FTC je istraživao da li je TikTok prekršio uslove ranijeg sporazuma o privatnosti sa Musical.ly, koji je ByteDance kupio pre pokretanja TikToka. Prema FTC-u, istraga je otkrila da je TikTok “flagrantno” prekršio i sporazum iz 2019.godine. Zatim i Zakon o zaštiti privatnosti dece na internetu (COPPA).
Ministarstvo pravde je takođe navelo prikupljanje ličnih podataka o deci na platformi i neuspeh da se kompanija pridržava zahteva za brisanje tih podataka.
Od 2019. do danas, TikTok je svesno omogućavao deci da kreiraju regularne TikTok naloge i da pregledaju i dele kratke video zapise i poruke sa odraslima i drugima na regularnoj TikTok platformi. Optuženi su prikupljali i zadržavali širok spektar ličnih informacija od ove dece bez obaveštavanja ili dobijanja saglasnosti njihovih roditelja.
Čak i za naloge koji su kreirani u “Dečjem režimu” (skraćena verzija TikToka namenjena deci mlađoj od 13 godina). Kompanija je optužena da je nezakonito prikupljala i zadržavala dečje e-mail adrese i druge vrste ličnih informacija. Roditelji otkrili naloge svoje dece i zatražili od optuženih da obrišu naloge i informacije u njima. Kompanija često nije ispunjavala te zahteve. Zatim, imali manjkave i loše interne politike i procese za identifikovanje i brisanje TikTok naloga kreiranih od strane dece.
Family Pairing i dodatne mere zaštite privatnosti za maloletnike
TikTok je naveo da se ne slaže sa optužbama. Kompanija je navela da je ranije adresirao neke od ponašanja opisanih od strane Ministarstva pravde. “Ne slažemo se sa ovim optužbama. Mnoge se odnose na prošle događaje i prakse koje su faktualno netačne ili su već rešene,” rekao je predstavnik kompanije.
“Ponosni smo na naše napore da zaštitimo decu i nastavićemo da ažuriramo i poboljšavamo platformu. U tom smislu, nudimo iskustva primerena uzrastu sa strogim merama zaštit. Proaktivno uklanjamo sumnjive korisnike mlađe od 13 godina. Dobrovoljno smo pokrenuli funkcije kao što su ograničenje vremena provedenog ispred ekrana, Family Pairing i dodatne mere zaštite privatnosti za maloletnike.”
Tužba dolazi u posebno nezgodnom trenutku za TikTok. Kompanija se sprema da se suoči sa Ministarstvom pravde na saveznom sudu sledećeg meseca zbog zakona koji ima za cilj da primora ByteDance da proda aplikaciju ili se suoči sa zabranom u Sjedinjenim Državama.
Izvor: Engadget