Navikli smo da se u nove verzije Windows-a dodaju nove opcije, ali sada sledi korak nazad – neke od mogućnosti ovog operativnog sistema biće jednostavno uklonjene. Šta gubimo i zašto se Microsoft odlučio na ovakav korak?
Posle četvrt veka razvoja, Windows je postao gigant u koji je natrpano mnogo opcija i dodatnih programa koji su u nekom trenutku izgledali atraktivno, ali ih danas slabo ko koristi. A održavanje tog softvera zahteva neki rad i neka sredstva, pa je Microsoft već duže vreme u iskušenju da napravi „veliko čišćenje“. Takva operacija se, barem prema najavama, planira za jesenju verziju Windows-a koja će se verovatno zvati 24H2. Da li će vam neka od ovih opcija nedostajati?
WordPad ide u istoriju
Prve verzije Windows-a su pretendovale da obuhvate sve što je potrebno poslovnom čoveku, pa je zato obezbeđen sistemski tekst procesor – Notepad je trebalo da služi za editovanje tekst fajlova, a WordPad za pisanje. Već godinama se ovaj program retko koristi – mnogi su nabavili Microsoft Office pa imaju daleko superiorniji Microsoft Word, a oni koji neće da plaćaju ni dinara za dodatni softver su našli neku od OpenOffice ili LibreOffice alternativa.
Da ne bude da programi i komande samo nestaju – jedan antički program će dobiti nešto novo! U Notepad-u dobijate mogućnost automatske kontrole pravopisa (spell check)
Ipak, priznaću da mi je žao WordPad-a – bio je on zgodan kada na novom računaru, na kome još niste instalirali dodatni softver, treba nešto na brzinu napisati. Činjenica je da se ovaj program već godinama slabo update-uje, pa je imao problema pri otvaranju nekih .docx fajlova, ali mi je ipak bio koristan. I ne vidim koja mu je jasna alternativa, pošto je njegova jedina prednost bila u tome što ste sigurni da je prisutan na svakom Windows PC-ju.
Cortana i e-mail aplikacije
Samostalna Cortana aplikacija je izgubila smisao, pošto je uveden Copilot. Nikad je nisam koristio i neće mi uopšte nedostajati, pošto nije dostigla popularnost Siri na Apple sistemima. Imam utisak da se Microsoft u startu previše ugledao na Apple, ali nije uspeo da napravi upotrebljivog „ličnog asistenta“.
Copilot je alat iz sasvim druge lige, nastao na temeljima ChatGPT-a, i danas predstavlja ključni adut Windows-a, pa nije neobično što su njegovi prethodnici otišli u limbo.
Kada se radi o elektronskoj pošti, Microsoft već godinama luta i nudi rešenja koja ne privlače korisnike. Windows Mail aplikacija i dalje postoji, kao neka varijanta bivšeg Outlook Express-a, koji je bio nezgodan jer je poštu rasprostirao u „bezbroj“ fajlova, što je bilo neprijatno za backup i prelazak na sledeći računar.
Pitanje je da li i sada stvari idu u dobrom smeru – Microsoft nas upućuje na Outlook aplikaciju, koja nije isto što i Outlook iz paketa Office. Outlook aplikacija je zapravo upakovani sajt Outlook.com, Microsoft-ova varijanta Gmail-a, što pravi probleme korisnicima koji poštu drže kod drugih provajdera. Istine radi, nikad nisam koristio Outlook Express, pa ne nameravam da koristim ni ovaj novi Outlook – sva moja pošta ide kroz Microsoft Outlook iz Office 365 sistema, i mogu samo da se nadam da Microsoft jednog dana neće ukinuti ovaj moćni program i terati nas da kompletnu korespondenciju vratimo u Windows. A i ta varijanta se povremeno pominje.
Skriptovi i sertifikati
Ako ste koristili VBScript (punim imenom Microsoft Visual Basic – Scripting Edition) za automatizaciju nekih poslova u Windows-u, treba ozbiljno da se zabrinete – ova mogućnost će najesen nestati. Ubuduće treba koristiti Power Shell i običan Java Script. Napomenuću da su se mnogi developeri veoma naljutili zbog ovog poteza i podigli priličnu dreku, pa se može desiti da VBScript „poživi“ još par godina. Ali je trenutno na listi za odstrel.
Nestaće i WebDAV, protokol koji je često korišćen za povezivanje mrežnih diskova. Recimo, zgodna je mogućnost da mapirate OneDrive cloud prostor kao lokalni disk. Za početak servis neće biti startovan kada se Windows podiže, ali će moći da se pokrene kasnije. U budućnosti će biti potpuno uklonjen, a pitanje je čime možemo da ga zamenimo.
Ukida se i podrška za TLS sertifikate koji imaju RSA ključ kraći od 2048 bita. Ovih sertifikata je, istini za
volju, već sada jako malo i ne verujem da će prestanak podrške predstavljati poseban problem. Ipak, ako se u nekom lokalnom sistemu koriste stari sertifikati, tu će morati nešto da se promeni.
Windows (nije) na eksternom disku
Jeste li nekada napravili USB disk na kome imate čitav Windows, kako biste kada odete kod klijenta podigli računar u kontrolisanom okruženju i onda na miru istraživali njegov ili njen problem? Ta opcija, koja inače zahteva Windows 10 Enterprise licencu, zove se Windows To Go, ali se više neće tako zvati jer neće ni postojati. Nije mi jasno zašto, ali sam siguran da će moći nekako da se „zbudži“, pošto je realno potrebna. Pratiću šta će u tom smislu da ponudi Rufus, oni su vešti u pakovanju raznih instalacija Windows-a. Već sada omogućavaju da se uz par klikova više Windows 11 instalira na računarima koji navodno nisu podržani za ovu verziju operativnog sistema.
Pomenuću i Home grupu koja je bila podrazumevana za sve računare – sada se ova grupa ukida a za deljenje resursa u mreži preporučuju se workgroups koje ćete sami kreirati ili, u većoj mreži, Active Directory. Priznajem da mi nije jasno šta ova promena znači, kakve veze ima koje je ime dato grupi u kojoj je vaš PC?
Windows je postao gigant u koji je natrpano mnogo opcija i dodatnih programa koji su u nekom trenutku izgledali atraktivno, ali ih danas slabo ko koristi. A održavanje tog softvera zahteva rad i sredstva
Listu završavam aplikacijom WMIC (Windows Management Instrumentation Console) koju su administratori uglavnom koristili za analizu hardvera konkretnog računara. Ova će komanda nestati pošto slične mogućnosti već ima PowerShell.
Notepad i kontrola pravopisa
Da ne bude da programi i komande samo nestaju – jedan antički program će dobiti nešto novo! U narednim verzijama Notepad-a dobijate mogućnost kontrole pravopisa (spell check). Kome to treba, kada se zna da je Notepad zgodan pre svega za editovanje tekst fajlova sa konfiguracijama ili, za moderno-staromodne, pisanje Python programa?
Korisnici Windows Insider verzija već imaju Notepad koji kontroliše spelovanje, podvlači neispravne reči crvenom talasastom linijom i omogućava da desnim klikom na reč (ili sa Shift+F10) dobijete ispravne alternative. Ne znam da li će biti podržani strani jezici kao u Word-u tj. kada će se pojaviti srpski spell checker. U međuvremenu sam ovu opciju preventivno isključio, jer me je samo zbunjivala. Ali valjda Microsoft zna šta radi…
Autor: dr Sava Zdravković