Kaspersky upozorava na lažne kampanje za prikupljanje sredstava za podršku Pavelu Durovu

0
63
kaspersky-upozorava-na-lazne-kampanje-za-prikupljanje-sredstava-za-podrsku-pavelu-durovu

BIZIT 2024

PCPress.rs Image

Prevaranti pomno prate društvene promene i najnovije vesti kako bi iskoristili tekuće teme i privukli žrtve aktuelnim događajima. Stručnjaci kompanije Kaspersky nedavno su otkrili prevarante koji koriste slučaj Pavela Durova, osnivača Telegrama, koji je uhapšen na francuskom aerodromu zbog podrške kriminalu, švercu, trgovini narkoticima i pedofiliji.

PCPress.rs Image
Pavel Durov, saudijski/francuski državljanin i osnivač Telegrama

Iskoristivši priliku, prevaranti su brzo pokrenuli kampanju neželjene pošte, distribuirajući imejlove u kojima se lažno tvrdi da prikupljaju sredstva za pravnu odbranu Durova i globalnu kampanju podizanja svesti.  Stručnjaci kompanije trenutno prate aktivnu kampanju neželjene pošte sa nekoliko varijacija teksta koje prate sličan obrazac.

Naime, prevaranti se lažno predstavljaju kao organizacije za ljudska prava, tvrdeći da su posvećene oslobađanju Pavela Durova i zaštiti globalnih ljudskih prava. Oni pozivaju primaoce da doprinesu cilju tako što će uplatiti donaciju jednom od nekoliko ponuđenih novčanika za kriptovalute, uključujući BTC, ETH i TRX. Međutim, žrtve na kraju gube novac a tim Pavela Durova nije najavio nikakve zvanične napore u prikupljanju sredstava.

Da bi zaobišli filtere za neželjenu poštu, prevaranti menjaju svoje formulacije, izbegavaju ponavljanja i koriste sinonime kao što su „pomoć“ i „podrška“ ili „doniraj“ i „prikupi“. Pored toga, ime navodne organizacije za prikupljanje sredstava menja se sa svakim imejlom — neki tvrde da predstavljaju Mrežu branilaca ljudskih prava (HRDN), dok se drugi lažno predstavljaju kao Mreža za zastupanje digitalnih prava (DRAN).

Naslov: Ljudska prava su ugrožena: Pomozite nam da oslobodimo Pavela Durova

Poštovani zaštitniče ljudskih prava, Pavel Durov, čovek koji stoji iza Telegrama, nepravedno je priveden u Francuskoj. Njegovo hapšenje nije samo napad na njega lično – to je udar na samu suštinu ljudskih prava i sloboda.   Mi, Mreža branilaca ljudskih prava (HRDN), posvećeni smo oslobađanju Pavela i zaštiti prava pojedinaca širom sveta. Za to nam je potrebna vaša pomoć.   Molimo vas da podržite našu kampanju donacijom:

BTC novčanik: 16U8JGEMdRXjdF*************

ETH (ili drugi ERC-20 tokeni poput USDT): 0x2532F8f63***********

TRX (ili drugi TRC-20 tokeni poput USDT): TBPoW1hmGT53ofRiW*************

Vaš doprinos će pomoći u finansiranju pravnih napora i globalne kampanje za podizanje svesti o ovom kritičnom pitanju. Zajedno možemo osigurati da Pavel Durov bude oslobođen i da se poštuju ljudska prava.

U znak solidarnosti,

Mreža branilaca ljudskih prava (HRDN)

#FreeDurov

 

Primer neželjenog imejla kojim se lažno prikupljaju sredstava za Pavela Durov

„Od ključnog je značaja kritički razmišljati i izvršiti proveru pre doniranja novca bilo kom projektu“, savetuje Andrej Kovtun, stručnjak za bezbednost elektronske pošte u kompaniji Kaspersky. „Uvek se oslanjajte na zvaničnu komunikaciju i proverene izvore vesti. Nikada ne verujte imejlovima napisanim na primitivnom jeziku i formatu, posebno kada zvanični tim nije najavio nikakve napore za prikupljanje sredstava. Vaš oprez može da spreči da postanete žrtva prevare.“

Da bi pomogli korisnicima da izbegnu prevare na mreži, stručnjaci kompanije Kaspersky preporučuju da se pridržavate ovih saveta:

  • Proverite izvor: Pre nego što donirate ili podelite lične podatke, uverite se da je zahtev iz zvaničnog i pouzdanog izvora. Proverite zvaničnu veb stranicu organizacije ili ih direktno kontaktirajte da biste potvrdili.
  • Pazite na „crvene zastavice“: Budite oprezni sa imejlovima ili porukama koje koriste lošu gramatiku, neobično formatiranje ili hitnost. Prevaranti često koriste ove taktike kako bi stvorili osećaj hitnosti i zaobišli vaše kritičko razmišljanje.
  • Dobro proverite URL adrese i adrese elektronske pošte: Prevaranti često kreiraju lažne veb stranice ili adrese elektronske pošte koje izgledaju slično legitimnim. Pažljivo pregledajte URL adrese i domene elektronske pošte i potražite suptilne razlike.
  • Budite oprezni sa donacijama kriptovaluta: Transakcije kriptovaluta su nepovratne, što ih čini popularnim izborom za prevarante. Izbegavajte da donirate kriptovalute osim ako niste sigurni u legitimitet primaoca.
  • Koristite sigurnosni softver: Postarajte se da koristite ažuriran bezbednosni softver instaliran na vašim uređajima. Kaspersky Premium može pomoći u otkrivanju i blokiranju neželjenih kampanja, kao i pokušaja fišinga i zlonamernih linkova.
  • Oslonite se na zvanična saopštenja: Verujte samo zvaničnim komunikacijama dotične osobe ili organizacije. Ako niste videli javno saopštenje o prikupljanju sredstava ili kampanji, verovatno je prevara.
  • Proverite adresu elektronske pošte pošiljaoca: Uvek proverite adresu elektronske pošte pošiljaoca. U legitimnoj komunikaciji velikih organizacija, elektronske poruke obično dolaze sa verifikovanog, zvaničnog domena, a ne sa onih koji pružaju besplatne usluge elektronske pošte. U ovom konkretnom slučaju, elektronske poruke za prevaru su poslate sa raznih besplatnih adresa što je jasan znak da ih nisu poslale renomirane organizacije.

SBB

Tagovi: ,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.