Podmorski kabl koji finansira Google uskoro će povezati australijsku teritoriju Božićno ostrvo sa Darwinom, glavnim gradom Severne teritorije Australije.
Veza će povezati udaljenu teritoriju sa Darwinom u Severnoj Australiji
Kabl, nazvan Bosun, po ikoničnoj ptici s Božićnog ostrva, biće povezan sa Australia Singapore Cable, komunikacionim sistemom kompanije Vocus Group, koji prolazi kroz Indoneziju i povezuje Australiju sa Singapurom.
Geografski značaj
Iako je sada deo Australije, Božićno ostrvo je nekada pripadalo Singapuru i nalazi se 350 km južno od Jave, Indonezije. Ostrvo ima oko 2.500 stanovnika i nalazi se na 2.600 km severozapadno od Perta, što ga čini ključnom tačkom za povezivanje Australije sa jugoistočnom Azijom. Darwin, s druge strane, udaljen je oko 2.700 km od ostrva.
Izgradnja Bosun kabla deo je inicijative Pacific Connect, čiji je cilj povezivanje Australije s teritorijama poput Papua Nove Gvineje, Fidžija i Samoe na Pacifiku.
Šira povezanost
Dodatni interkonekcioni kabl povezaće Božićno ostrvo, Pert i Melburn sa Honomoana kablovskim sistemom, koji se prostire do Sjedinjenih Američkih Država. Google je ključni partner u okviru inicijative Australia Connect, koja ima za cilj jačanje veza Australije sa jugoistočnom Azijom, Pacifikom i drugim regionima.
Pored Google-a, u projektu učestvuju i kompanije kao što su NEXTDC, SUBCO i Vocus, zajedno sa državnim i lokalnim vlastima Darwina, Perta i Sunshine Coasta.
Impresivne razmere projekta
Ukupna mreža kablova protezaće se na 42.500 km, povezujući severnu, istočnu i zapadnu obalu Australije. Planirano je uspostavljanje četiri glavne veze:
- Melburn – Pert
- Pert – Božićno ostrvo
- Božićno ostrvo – Singapur
- Božićno ostrvo – Darwin
Prema kompaniji Vocus, ovaj sistem kablova će, zajedno s postojećim vezama između Darwina i Brizbejna, formirati “najveću i najraznovrsniju domaću interkapitalnu mrežu u Australiji.”
Google-ov doprinos
Kroz inicijativu Digital Future Initiative, Google je izdvojio 1 milijardu australijskih dolara (oko 650 miliona američkih dolara) tokom pet godina, počevši od 2021. godine. Cilj ove investicije je razvoj digitalne infrastrukture, istraživanja i partnerstava u Australiji.
Ovaj projekat ne samo da će unaprediti povezanost udaljenih teritorija, već i pozicionirati gradove poput Perta, Darwina i Brizbejna kao ključne čvorove za podmorske kablovske sisteme.
Izvor: Theregister