Industrija oglašavanja može da odahne.
Negativan uticaj na online izdavače i oglašivače
Google ipak neće ukinuti kolačiće trećih strana u Chrome-u, saopštila je kompanija. Umesto toga, predstaviće novo iskustvo u pretraživaču koje će korisnicima omogućiti da donesu informisane odluke o svojim preferencijama za pregledanje interneta, najavio je Google. Ukidanje kolačića, naveo je Google, negativno bi uticalo na online izdavače i oglašivače. Ova najava označava značajnu promenu u odnosu na prethodne planove Google-a da ukine kolačiće trećih strana do početka 2025. godine.
„Predlažemo ažurirani pristup koji naglašava izbor korisnika,“ napisao je Entoni Čavez, potpredsednik Google-ove inicijative Privacy Sandbox. „Umesto da ukinemo kolačiće trećih strana, predstavićemo novo iskustvo u Chrome-u. To će omogućiti ljudima da donesu informisani izbor koji važi za njihovo pregledanje interneta. Moći će da podešavaju taj izbor u bilo kom trenutku. Razgovaramo o ovom novom putu sa regulatorima i uključivaćemo industriju dok ga budemo implementirali.“
Google će se sada fokusirati na davanje većeg kontrole korisnicima nad njihovim podacima za pregledanje. Ovo uključuje dodatne kontrole privatnosti kao što je IP Protection u inkognito modu Chrome-a i kontinuirana poboljšanja Privacy Sandbox API-ja.
Odluka Google-a pruža olakšanje za oglašivače i izdavače koji se oslanjaju na kolačiće za ciljano oglašavanje i merenje performansi. Tokom poslednjih nekoliko godina, planovi kompanije da eliminiše kolačiće trećih strana prolazili su kroz razna kašnjenja i regulatorne prepreke. Prvobitno je Google planirao da ukine ove kolačiće do kraja 2022. godine, ali je rok pomeren na kraj 2024. Godine. Zatim je sve pomereno za početak 2025. zbog različitih izazova i povratnih informacija od zainteresovanih strana, uključujući oglašivače, izdavače i regulatorna tela poput Competition and Markets Authority (CMA).
Tracking Protection
U januaru 2024. godine, Google je počeo da uvodi novu funkciju pod nazivom Tracking Protection, koja ograničava kolačiće trećih strana po default-u za 1 odsto korisnika Chrome-a globalno. Ovaj potez je viđen kao prvi korak ka potpunom ukidanju kolačića. Međutim, zabrinutosti i kritike u vezi spremnosti i efikasnosti Google-ovog Privacy Sandbox-a, kolekcije API-ja dizajniranih da zamene kolačiće trećih strana, izazvali su dodatna kašnjenja.
CMA i druga regulatorna tela izrazila su zabrinutost u vezi Google-ovog Privacy Sandbox-a, strahujući da bi mogao ograničiti konkurenciju i dati Google-u nepravednu prednost na tržištu digitalnog oglašavanja. Ove zabrinutosti dovele su do produženih perioda pregleda i dodatne kontrole, komplikujući Google-ovu vremensku liniju za ukidanje kolačića trećih strana. Neposredno nakon Google-ove najave, CMA je saopštila da “razmatra uticaj” promene pravca Google-a.
Izvor: Engadget