Dok su Android i ChromeOS dugo bili vodeći operativni sistemi Google-a, tehnološki gigant kontinuirano razvija još jedan operativni sistem pod nazivom Fuchsia OS od 2016. godine.
Fuchsia radi na Zircon-u, mikrokernelu koji je Google razvio od nule
Ovaj novi operativni sistem, koji je debitovao na prvoj generaciji Nest Hub-a 2021. godine, uskoro bi mogao da izađe iz senke i postane ključni deo budućih Google uređaja.
Izveštavajući za Android Authority, stručnjak za Android Mishaal Rahman otkrio je da Google-ovi developeri rade na ogoljenoj verziji Fuchsia OS koja radi na virtuelnoj mašini na Android uređajima. Tačna uloga koju bi Fuchsia OS mogao igrati na Android uređajima još uvek je misterija, ali možda ima veze sa efikasnošću i fleksibilnošću.
Fuchsia OS bi mogao učiniti buduće verzije Androida efikasnijim i sigurnijim
Uprkos tome što je open-source operativni sistem, Fuchsia OS nije zasnovan na Linux kernelu. Umesto toga, zasnovan je na Zircon-u, mikrokernelu koji je Google razvio od nule. Kao što kompanija navodi u svojoj dokumentaciji, mikrokernel arhitektura Fuchsie bi mogla „smanjiti količinu pouzdanog koda koji se izvršava u sistemu“ i doneti novi nivo sigurnosti i stabilnosti sistemima na kojima je implementiran.
Iako je malo verovatno da će Fuchsia OS zameniti Android ili ChromeOS, Google bi mogao da je koristi kao alternativu microdroid-u. Microdroid, lakša verzija Androida dizajnirana za rad na virtuelnim mašinama na uređaju, potencijalno bi mogla biti zamenjena Fuchsia OS-om za efikasnije i sigurnije izvršavanje radnih opterećenja.
U aprilu ove godine, Google je pokrenuo novi projekat pod nazivom microfuchsia. Ovaj projekat ima za cilj da učini Fuchsia OS pokretljivim na uređajima kroz virtualizaciju, što bi moglo značajno proširiti potencijalne upotrebe Fuchsia OS. Nedavni zakrpe koje su podnete Android Open Source Project (AOSP) sadrže neke reference na microfuchsia projekat, što ukazuje na tekuće napore u razvoju i integraciji.
Govoreći o virtuelnim mašinama na Androidu, Google je već prikazao ChromeOS na Pixel uređaju pod nazivom Ferrochrome kako bi se pohvalio sposobnostima virtualizacije Androida 15. Iako je Google kasnije rekao da je projekat Ferrochrome bio samo dokaz koncepta, nedavno je primećeno da kompanija razvija aplikaciju pod nazivom “Ferrochrome launcher.” Google-ovi eksperimenti sa virtualizacijom na Androidu se očekuje da će se nastaviti sa Fuchsia OS-om.
Zaključak
Ostaje da se vidi kako Google planira da implementira Fuchsia OS i koju ulogu će igrati u budućnosti Androida i ChromeOS-a. Ali, može se sa sigurnošću pretpostaviti da će Fuchsia OS biti prisutan u doglednoj budućnosti, utičući na buduća izdanja operativnih sistema dizajniranih od strane Google-a dok bude pronalazila nove primene.
Izvor: Androidpolice