Deset puta jeftinija USTC baterija  

0
53
deset-puta-jeftinija-ustc-baterija  

Istraživači sa Univerziteta za nauku i tehnologiju Kine (USTC) razvili su čvrstu litijumsku bateriju proizvedenu za delić trenutne cene. Kako je izvestio South China Morning Post, ovaj inovativni razvoj obećava značajno za komercijalne primene, potencijalno transformišući industriju električnih vozila (EV). 

PCPress.rs Image

Glavni igrači u industriji poput Tojote i Samsunga uložili su velika sredstva u razvoj održivog elektrolita u čvrstom stanju, fokusirajući se prvenstveno na tri tipa: oksid, sulfid i hlorid. 

 Sulfidni elektroliti se smatraju najperspektivnijim zbog svojih superiornih performansi; međutim, njihovi visoki troškovi proizvodnje su sprečili široko usvajanje. U razgovoru za časopis Science and Technology Daily, istraživač iz USTC-a Ma Čeng istakao je ekonomski izazov: komercijalno održiv elektrolit čvrste baterije mora koštati manje od 50 dolara po kilogramu, dok trenutni sulfidni elektroliti premašuju 195 dolara po kilogramu. 

 Ma i njegov tim su razvili novi sulfidni čvrsti elektrolit pod nazivom LPSO, koji zaobilazi potrebu za litijum sulfidom, skupom sirovinom. LPSO se sintetiše iz dva jeftina jedinjenja, smanjujući troškove sastojaka na 14,42 dolara po kilogramu, što je manje od 8% troškova povezanih sa tradicionalnim sulfidnim elektrolitima. 

 Uprkos značajnom smanjenju troškova, LPSO zadržava korisna svojstva sulfidnih elektrolita visokih performansi, uključujući prihvatljivu kompatibilnost anoda i stabilnost performansi. Novi materijal se dobro slaže sa anodama visoke gustine energije kao što su litijum metal i silicijum. Zanimljivo je da je baterija napravljena od LPSO i litijum metala pokazala preko 4.200 sati stabilnog ciklusa na sobnoj temperaturi. 

 Ovaj razvoj je posebno pravovremen jer se globalna konkurencija na tržištu EV baterija intenzivira. Kompanije iz Japana, Južne Koreje, Evrope i Sjedinjenih Država fokusiraju se na tehnologiju baterija sledeće generacije kako bi stekle konkurentsku prednost. I Tojota i Samsung imaju za cilj da komercijalno prodaju svoje potpuno poluprovodne baterije do 2027. 

Izvor: autotech.news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.