Deepfake je odavno ušao i u osetljive institucije, pa sve češće u neobaveznim razgovorima čujemo da se moderne tehnologije uvlače svuda, pa i među učenike osnovnih i srednjih škola. Vršnjačko nasilje odavno nije samo analogno, a svi željno čekaju zakone kojima bi se zaštitili oni koji su meta zlostavljanja.
Mlađe generacije poznaju alate koji do skoro nisu mogli ni da se zamisle, a koriste ih i za opasne stvari. Vršnjačko nasilje je ozbiljan problem, a društvene mreže su situaciju samo pogoršale – onaj/a koji je napadnut/a više nema mira ni kod kuće. Napadači idu i dalje, pa su savladali deepfake (problem nije nepoznat ni u našim školama).
Dvojica tinejdžera su u martu 2024. uhapšeni u Majamiju, a to je bilo prvo hapšenje koje je u vezi s kreiranjem i deljenjem eksplicitnih AI sadržaja. Novi skandal je pre nekoliko dana pogodio jednu školu u Pensilvaniji, a problem postaje sve kompleksniji.
Jedan učenik iz Lankastera je napravio AI porno fotografije oko 50 učenica škole koju pohađa. Prema onome što pišu mediji direktor je za slučaj znao još u novembru 2023. godine, ali navodno ništa nije preduzeo, pa su se do sredine 2024. godine povremeno pojavljivale deepfake fotografije učenica koje prethodno nisu bile pogođene.
Učenik koji je kreirao deepfake sadržaje je uhapšen u avgustu, a roditelji sada traže da se smene i kaže odgovorni u školi, budući da nisu reagovali na vreme, što je ugrozilo bezbednost učenika, a posebno učenica.
Tu su i drugi slučajevi:
Eksperti preporučuju da se vodi računa o tome šta se deli na društvenim mrežama, ali taj savet nije naročito koristan. Napadačima je potrebno tek nekoliko običnih fotografija da bi mogli da naprave deepfake sadržaje, što znači da niko nije potpuno siguran sve dok ne obriše sve što je podelio na internetu. Čak i ako se to uspešno izvede, kreatori do fotografija mogu da dođu i na druge načine, pa nam ostaje da se nadamo da nećemo privući pažnju neke grupe koja AI koristi kao alat za ucenjivanje. Ili da će se odgovarajući zakoni uskoro naći u ulozi zaštitnika.
Tagovi: deepfake, škola, vršnjačko nasilje