Bugatti Tourbillon je delimično hibridni hiperautomobil, delimično švajcarski sat

0
89
bugatti-tourbillon-je-delimicno-hibridni-hiperautomobil,-delimicno-svajcarski-sat

Možda je penzionisao svoj W16 motor, ali Bugatti još uvek nije spreman da pređe u potpunosti na električnu energiju – čak ni sa pionirom EV-a Mate Rimcem na čelu.

Umesto toga, njegova najnovija kreacija nazvana Tourbillon, pokreće potpuno novi metar dugačak V16 motor. Ima isti broj cilindara kao njegovi prethodnici Chiron i Veyron, ali se odriče četvorostrukog turbo sklopa za prirodnu aspiraciju i dobija hibridni sistem sa tri električna motora. Povezani sa baterijom od 25 kWh i arhitekturom od 800 volti, ovi motori sami proizvode 600 kW (800 konjskih snaga). Mogu se koristiti za prelazak više od 60 kilometara samo na električnu energiju. Ili se mogu kombinovati sa motorom za ukupnu snagu od 1,800 konjskih snaga. To možda znači da je motor značajno slabiji u odnosu na pogonsku jedinicu od 1,600 konjskih snaga modela Chiron Super Sport, ali ukupna snaga hibridnog Tourbillon-a čini ga najmoćnijim Bugattijem do sada.

Bugatti kaže da Tourbillon sa pogonom na sva četiri točka može ubrzati do 100 km/h za ravno 2 sekunde, stići do 200 km/h za manje od pet sekundi i dostići 300 km/h za manje od 10 sekundi. Ovo poslednje je više od dve sekunde brže od Chirona Super Sport. Maksimalna brzina je ograničena na 380 km/h, osim ako vozač ne umetne čuveni Bugatti ‘ključ brzine’. Ovo uklanja ograničenje i omogućava Tourbillonu da dostigne 444 km/h.

Bugatti Tourbillon

Uprkos svom ogromnom motoru i hibridnom sistemu, Bugatti tvrdi da Tourbillon teži manje od 1,995 kg, dok je maksimalni obrtni moment 900 Nm. Motor je povezan sa osmostepenim menjačem sa dvostrukim kvačilom i elektronskim diferencijalom sa ograničenim proklizavanjem, a Bugatti kaže da dva prednja motora omogućavaju potpuno vektorisanje obrtnog momenta, pri čemu se njihov izlaz prebacuje između prednjih točkova u zavisnosti od toga koji ima najviše prijanjanja.

Ludo je napraviti novi V16 motor, integrisati ga sa novim paketom baterija i elektromotorima i imati pravi švajcarski časovničarski instrument tablu i 3D štampane delove vešanja i kristalno staklenu centralnu konzolu. Ali to je ono što bi osnivač Bugattija Ettore uradio, i to je ono što čini Bugatti neuporedivim i bezvremenim.

ZAŠTO SE ZOVE TOURBILLON?

Bugatti Tourbillon

Kao što ljubitelji satova znaju, Tourbillon je reč koja se koristi da opiše fantastično komplikovan (i često podjednako skup) mehanizam sata. Izumeo ga je francuski horolog Abraham-Louis Breguet 1795. godine, a njegovi glavni delovi se okreću u kavezu kako bi se neutralisala sila gravitacije, koja bi inače mogla ometati delikatne komponente mehanizma sata, uzrokujući nepravilnosti u merama vremena.

Bugatti koristi ovo ime jer novi Tourbillon odbacuje digitalne displeje u korist analogne instrument table, dizajnirane i napravljene uz stručnost švajcarskih časovničara. Sastavljen od više od 600 delova, konstrukcija je od titanijuma i sadrži drago kamenje poput safira i rubina, baš kao i složen mehanizam švajcarskog sata.

Skeletizovana kontrolna tabla je izgrađena sa najvećom tolerancijom od 50 mikrona, dok je najmanja 5 mikrona [0,005 mm], a težina je samo 700g. Ovo složeno inženjersko remek-delo ostaje glavni deo iskustva vožnje, fiksirano na mestu dok se obruč volana okreće oko njega – sistem poznat kao fiksni „čvornovati“ volan. Kroz ovaj genijalan koncept vozači Tourbillona imaju nesmetan pogled na svoju instrumentaciju nezavisno od ugla volana jer se krakovi protežu oko zadnjeg dela instrument table.

Bugatti Tourbillon

Sličan pristup je primenjen i na centralnoj konzoli, koja takođe nema nikakav oblik dodirnog ekrana – barem ne na prvi pogled. Konzola je napravljena od kristalnog stakla i aluminijuma, i sadrži prekidače slične onima u Chironu, gde rotirajući točkići sadrže digitalne prikaze za jačinu zvuka medija i temperaturu kabine. Mali ekran za podatke o vozilu i Apple CarPlay izlazi iz kontrolne table samo kada je vozaču potreban, a zatim se prebacuje u portretni režim kako bi prikazao kameru za parkiranje kada je izabrana opcija za vožnju unazad.

Emilio Scervo, glavni tehnološki direktor Bugattija, kaže da je Tourbillon morao biti neuporediv u svakom pogledu… Na kraju su izabrali najtežu moguću opciju, stvarajući pogonski sklop od nule i besprekorno ga uparujući sa složenim sistemom e-motora, novom generacijom osmostepenog menjača sa dvostrukim kvačilom i drugim, sve razvijenim specifično za Tourbillon.

Bugatti planira da ručno izgradi samo 250 primeraka Tourbillona. Cene počinju od oko 3,2 miliona funti pre poreza, a isporuke kupcima su planirane da počnu 2026. godine.

Read More