Bajdenova administracija očekuje da će ugovor stvoriti do 1.700 radnih mesta.
“Bosch proizvod gotovo sve”
Bosch je najnoviji primalac (preliminarnog) finansiranja iz Zakona o čipovima. Kompanija je potpisala neobavezujući ugovor sa Ministarstvom trgovine SAD i mogla bi dobiti do 225 miliona dolara finansiranja.
Bosch je nemačka multinacionalna korporacija koja proizvod gotovo sve. (Čak i mašinu za uklanjanje neprijatnih mirisa!) Kompanija je nedavno ubrzala razvoj silicijuma, kupovinom TSI Semiconductors 2023. godine i finalizacijom ugovora početkom ove godine. Umesto da se fokusira na vrhunski silicijum za računare, telefone i veštačku inteligenciju, Bosch se specijalizuje za čipove za automobilsku industriju.
Kompanija planira da sredstva uloži u objekat u Rozvilu, Kalifornija, koji je stekla ugovorom sa TSI. Bosch će uložiti do 1,9 milijardi dolara u konverziju pogona za proizvodnju silicijum-karbida (SiC) poluprovodnika. Ti poluprovodnici se koriste za poboljšanje efikasnosti vožnje i punjenja električnih vozila. Bosch očekuje da će prve 200mm pločice izaći iz proizvodnje 2026. godine.
“Investicija u Rozvil omogućava Boschu da lokalno proizvodi silicijum-karbid poluprovodnike, podržavajući američke potrošače na putu ka elektrifikaciji,” napisao je Pol Tomas. On je predsednik Bosch-a za Severnu Ameriku i Bosch Mobility Americas.
Osim jačanja američke dominacije u industriji čipova, drugi cilj Zakon o čipovima je stvaranje radnih mesta. Bela kuća navodi da će predloženo finansiranje stvoriti do 1.700 radnih mesta, uključujući 1.000 u građevinarstvu i 700 u proizvodnji, inženjerstvu i istraživanjima i razvoju.
“Današnji sporazum katalizuje skoro 2 milijarde dolara privatnih investicija i stvaranje preko 1.700 radnih mesta, uz ulaganje u kritičnu tehnologiju na koju se oslanjaju naša odbrambena i automobilska industrija,” napisala je Natali Kilijan. On je zamenica šefa osoblja Bele kuće.
U novembru, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), svetski lider u naprednoj proizvodnji čipova, bila je prva kompanija kojoj su odobrena sredstva iz Zakona o čipovima (u iznosu od 6,6 milijardi dolara). Drugi primaoci uključuju Intel HP, Samsung, GlobalFoundries, Texas Instruments i Rocket Lab.
Izvor: Engadget