Meta se povukla iz dogovora iz 2021. ranije ove godine.
Australija ne popušta kada je u pitanju velika tehnologija. Prošlog meseca, zemlja je predstavila zakon koji, ako bude usvojen, zabranjuje svim osobama mlađim od 16 godina pristup društvenim mrežama. Sada se suočava sa društvenim mrežama i pretraživačima kako bi osigurala da plaćaju izdavačima za njihov sadržaj, nakon što je Meta odustala od toga. Australijski sektor za porez bi bio zadužen za prikupljanje novca. Međutim, ne bi imao nikakvu korist od dogovora, već bi sav profit slao medijskim kompanijama.
Novi amandmani bi zahtevali da svaka platforma koja ostvaruje više od 250 miliona AUD (160 miliona USD) prihoda u Australiji plati određenu taksu ili sklopi direktan sporazum sa izdavačima. Godine 2021, Meta i Google su postigli dogovor da plate niz velikih i malih australijskih medijskih kompanija više od 200 miliona AUD (128 miliona USD) godišnje. Iako su ti sporazumi praktično bili nametnuti zakonodavstvom. Meta se povukla ranije ove godine, tvrdeći da korisnici ne dolaze na njihove platforme zbog vesti.
Lideri industrije, poput Majkla Milera, izvršnog predsednika kompanije News Corp Australia, pohvalili su ovaj potez vlade. Miler je izjavio: “Ovo će pružiti osnovu za obnovu medijske industrije nakon gubitka procenjenih 1.000 radnih mesta ove godine. Zatim će osigurati da australijski mediji nastave da pružaju istraživačko i profesionalno novinarstvo, što nikada nije bilo važnije za kohezivna, demokratska društva.”
Kanada je prethodno preduzela sličan korak, donoseći zakon 2023.godine koji zahteva da društvene mreže i pretraživači plaćaju izdavačima. Meta je odgovorila povlačenjem vesti iz zemlje. Google, iako je u početku pretio akcijama, pristao da plaća izdavačima vesti oko 100 miliona CAD (71 milion USD) godišnje.
Izvor: Engadget
Tagovi: Australija, društvene platforme, vesti