Kineski zvaničnici procenjuju mogućnost prodaje TikToka Elonu Musku, prenosi Bloomberg. Peking preferira da američke operacije kontroverzne aplikacije ostanu u rukama ByteDance-a, ali sa zabranu koja se nazire 19. januara, zvaničnici užurbano traže rešenje.
Izvori koji su razgovarali s Bloombergom otkrili su da kineski zvaničnici razmatraju planove za TikTok u okviru šire diskusije o saradnji s novoizabranim predsednikom Donaldom Trumpom. Očekuje se da će Trump imenovati Elona Muska u svoju administraciju nakon što kasnije ovog meseca preuzme dužnost u Beloj kući.
Jedan od scenarija uključuje da Muskova kompanija X preuzme TikTok US i upravlja oba biznisa zajedno. Aplikacija za video sadržaje ima više od 170 miliona korisnika u Sjedinjenim Američkim Državama, što bi moglo ojačati X-ove pokušaje da privuče oglašivače. Musk je takođe osnovao xAI, kompaniju za veštačku inteligenciju, koja bi mogla imati koristi od ogromne količine podataka koje generiše TikTok.
Izgleda da ByteDance možda neće imati mnogo uticaja na konačnu odluku. Bloomberg je takođe istakao da nije jasno da li su Musk, TikTok, ByteDance i bilo koji zvaničnici vlade uopšte razgovarali o takvom dogovoru.
Predstavnici Muska nisu odgovorili na zahtev za komentar. Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova, Guo Jiakun, odbio je da komentariše, dok je predstavnik ByteDance-a izjavio da kompanija „ne može da komentariše čistu fikciju“.
Kineska vlada ima kontrolu nad operacijama ByteDance-a putem takozvane „zlatne akcije“ u jednoj od povezanih kompanija. Pekinški zakoni o izvozu sprečavaju kineske kompanije da prodaju svoje softverske algoritme, što je najkontroverzniji deo TikToka.
Američke operacije TikToka procenjene su na oko 40 milijardi dolara.
Konačna odluka ostaje ekonomska i geopolitička noćna mora, s obzirom na to koliko bi bilo teško podeliti američke operacije TikToka. Sam Donald Trump izjavio je da želi da zabrana bude odložena kako bi mogao učestvovati u pregovorima o potencijalnom rešenju za očuvanje aplikacije.