Google tvrdi da njihov revolucionarni kvantni čip ne može da probije modernu kriptografiju

0
25
google-tvrdi-da-njihov-revolucionarni-kvantni-cip-ne-moze-da-probije-modernu-kriptografiju

Top50 2024

PCPress.rs Image

Stručnjaci smatraju da bi kvantni računari jednog dana mogli da učine današnje sisteme enkripcije potpuno zastarelim.

PCPress.rs Image

Willow čip nije sposoban da probije modernu kriptografiju, kaže direktorka Google Quantum AI odeljenja

Međutim, Google tvrdi da njihov novi “revolucionarni” čip Willow još uvek nije ni blizu te sposobnosti.

Američka vlada je 2022. upozorila na mogućnost da takozvani “kvantni računar relevantan za kriptoanalizu” (CRQC) može ugroziti civilnu i vojnu komunikaciju, podrivati kontrolne sisteme ključne infrastrukture i oslabiti sigurnosne protokole većine internet-transakcija. Zbog toga su agencije SAD-a dobile naređenje da pređu na nove sisteme kako bi umanjile ovaj rizik do 2035. godine.

Međutim, prema Google-u, Willow nije CRQC. Iako kompanija tvrdi da čip može rešiti računarski izazov za pet minuta, što bi najbržem superkompjuteru na svetu trajalo deset septiliona godina, Willow ima samo 105 fizičkih kubita. Google procenjuje da bi bilo potrebno nekoliko miliona kubita da se stvarno probiju moderni kodovi.

“Procene su da smo najmanje 10 godina udaljeni od probijanja RSA enkripcije i da bi bilo potrebno oko 4 miliona fizičkih kubita za to,” kaže Charina Chou, direktorka Google Quantum AI odeljenja. Dodaje da Willow ne menja ovu prognozu. Iako su kineski istraživači više puta tvrdili da su otkrili nove načine za probijanje RSA enkripcije koristeći kvantne računare sa samo nekoliko stotina ili hiljada kubita, bezbednosni stručnjaci su te tvrdnje više puta ocenili skeptičnim.

Google je jedna od mnogih kompanija koja se priprema za potencijalne pretnje kvantnog probijanja enkripcije koristeći postkvantnu kriptografiju (PQC). Od otkrića Edvarda Snoudena da špijunske agencije poput NSA tiho finansiraju istraživanja kvantnih računara za razbijanje kodova, postkvantna kriptografija je postala ključna tema.

Još 2016. godine, Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) pokrenuo je konkurs za razvoj standarda kvantno-bezbedne kriptografije. U avgustu ove godine, NIST je objavio tri finalizovana algoritma i standarde za njihovu integraciju u proizvode i sisteme, s planom da do kraja godine odabere još jedan ili dva.

Think tank RAND Corporation, poznat po savetovanju o nacionalnoj bezbednosti SAD, sugerisao je u članku iz 2023. da će postojanje CRQC računara pokrenuti globalnu trku za zaštitu:

“Čim postojanje CRQC računara postane javno poznato — ili čak smatrano verovatnim — i pretnja postane konkretna, većina ranjivih organizacija će odmah krenuti da unapređuje svoje komunikacione sisteme na postkvantnu kriptografiju.”

Izvor: Theverge

Računari i Galaksija

Tagovi:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.