Trikovi za lakše učenje Linux komandne linije

0
83
trikovi-za-lakse-ucenje-linux-komandne-linije

Komandna linija u Linuxu može delovati nepristupačno, sa svojim složenim uputstvima i fokusom na tekstualne interfejse. Na sreću, postoje mnogi alati i resursi koji vam mogu pomoći da se snađete i brzo savladate osnovne komande.

PCPress.rs Image

Prilagodite svoj terminal potrebama

Prvi korak je da svoj radni prostor učinite što udobnijim. Ne treba da trošite mnogo vremena na podešavanje, ali osnovna podešavanja mogu učiniti učenje mnogo lakšim.

  • Tamni/ljubičasti režim: Izaberite onaj koji vam je najudobniji za čitanje teksta.
  • Font: Koristite monospaced font sa jasnim razlikama između sličnih karaktera, na primer “0” (nula) i “O” (veliko slovo O).
  • Tabovi ili prozori: Podešavanje kako da se novi terminali otvore u tabovima ili prozorima može vam pomoći da organizujete svoje zadatke.
  • Takođe, obavezno naučite prečice na tastaturi jer ćete 99% svog rada na komandnoj liniji obaviti putem tastature. Ne bojte se da otvorite nekoliko terminala (ili tabova) da biste istovremeno izvršavali komande.

Prilagodite svoj shell

Nakon što prilagodite svoj terminal, trebalo bi da izvršite i nekoliko manjih promena u svom shell-u. Najčešće se koristi bash, ali možete preći i na neki drugi shell poput fish-a ili zsh-a. Jedno od najboljih poboljšanja koje možete napraviti je prilagođavanje svog prompta (teksta koji shell prikazuje na početku svake linije). Podrazumevano, prompt je koristan, ali možete ga učiniti korisnijim za učenje Linuxa. Na primer, možete postaviti:

export PS1=”n[$PWD] $ “

Ovo će ukloniti stvari poput vašeg korisničkog imena i hosta, koje verovatno neće biti korisne kada tek počinjete. Takođe, prikazaće celu putanju trenutnog direktorijuma, a ne samo njegovo ime, što vam olakšava snalaženje u trenutnom direktorijumu. Ovo podešavanje možete učiniti trajnim dodavanjem u .bashrc (ili sličan) fajl. Ovaj fajl je takođe odlično mesto za postavljanje alias-a, koji služe kao prečice za komande. Ako je teško da se setite imena neke komande ili njenih najkorisnijih podrazumevanih opcija, postavite alias. Na primer:

alias list=’ls -l’

Učite sve o komandama pomoću man (i alternativa)

Svaka komanda koju ćete morati da naučite ima ugrađenu dokumentaciju koju možete pročitati koristeći alat man (manual). “Man strane” objašnjavaju šta komanda radi, različite načine rada, koje fajlove zahteva itd. Iako su man strane vrlo sveobuhvatne, mogu biti preplavljujuće, posebno kada tek upoznajete sistem. Srećom, postoje alternativni alati. Svaka komanda obično podržava opciju -h ili –help, koja objašnjava kako da je koristite u jednostavnijoj formi. Takođe, alat tldr sažima dugačke man strane u kraće, preglednije sažetke. Upotrebom tldr, možete dobiti minimalne informacije uz jasne primere za najčešće korišćene komande. Možete ga instalirati pomoću paketskog menadžera svog sistema, a ako želite da ga isprobate, njegova veb interfejs je odličan.

Pronađite komande koje vam trebaju pomoću apropos 

Linux komande često imaju kratke, skraćene nazive iz istorijskih razloga, što može otežati pamćenje vaše komande za “chown” ili “sudo”. Prvo, pokušajte da istražite direktorijume koji su navedeni u vašoj PATH promenljivoj. To su direktorijumi koji sadrže programe koje možete pokrenuti sa komandne linije. Pokrenite:

echo $PATH

To će prikazati skup direktorijuma razdvojenih sa dvotačkom (:). Zatim pokrenite:

ls dirname

Ovo će prikazati sadržaj jednog od tih direktorijuma. Fajlovi koji se pojave su izvršni programi koje možete pokrenuti. Ako imate problema sa pronalaženjem komande, probajte apropos, alat za pretragu man strana. Koristite ga kada tražite specifičnu komandu, ali niste sigurni kako se zove. Samo pokrenite:

apropos keyword

Ovo će pretražiti ključnu reč i prikazati relevantne man strane.

Konsultujte ove izvanredne i pristupačne resurse

Za dalje čitanje, postoji mnogo besplatnih online resursa koje možete koristiti. Pronađite pouzdan izvor koji odgovara vašem nivou iskustva i radite kroz sve što nudi.

  • Linux Command Line for Beginners vodi vas od samog početka, pokrivajući sve osnove koje će vam biti potrebne kada počinjete. Iako je usmereno na Ubuntu korisnike, biće vam korisno bez obzira na distribuciju.
  • Linux Journey: Command Line nudi kratak pregled najvažnijih komandi sa povezanim vežbama i interaktivnim pitanjima.
  • Linux Command Line for You and Me pokriva sve, od potpunih početnika do naprednih korisnika, i odlično je kao referentni izvor.
  • Ryans Tutorials Linux Tutorial objašnjava osnovne koncepte sa mnogim interesantnim digresijama, savetima i primerima koji pomažu u razumevanju komandne linije.

Dublje istražite uz priručnike sa Linux Documentation Project-a

Linux Documentation Project (LDP) je dugogodišnja inicijativa za kreiranje besplatne, kvalitetne dokumentacije za sve što se tiče Linuxa. Iako sadrži i materijale koji nisu uvek korisni za početnike, postoji mnogo korisnih izvora ako ste voljni da prihvatite stariji izgled.

  • GNU/Linux Command-Line Tools Summary pokriva sve vrste ugrađenih komandi i objašnjava kako koristiti komandnu liniju sa primerima.
  • Bash Guide for Beginners objašnjava specifičnosti bash shell-a, kako on obrađuje vaše komande i kako možete da napišete vlastite skripte.

Uz ove resurse i savete, učenje Linux komandne linije može postati mnogo lakše i efikasnije!

Izvor: Howtogeek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.