Moderne igre nisu gore, samo ste vi odrasli

0
29
moderne-igre-nisu-gore,-samo-ste-vi-odrasli

S obzirom na to koliko je danas industrija igara velika i skupa, često se postavlja pitanje da li je cena za igranje i dalje opravdana. 

PCPress.rs Image

Igre su danas raznovrsnije nego ikada

Igre se mogu pojaviti u lošem stanju ili razočarati fanove pri izlasku, ali to nije ništa novo; sa godinama igrači postaju jednostavno zahtevniji.

U eri modernog gejminga, nema nedostatka igara ili platformi na kojima se mogu igrati. Dok novi žanrovi cvetaju, stari i dalje opstaju, što čini industriju igara većom i raznovrsnijom nego ikada ranije.

Neki žanrovi mogu na neko vreme ispasti iz mode, kao što se desilo sa ritam igrama kada su Guitar Hero i Rockband dominirali (i prezasićivali) tržište, ali se oni gotovo uvek vrate u nekom obliku. Žanrovi se prilagođavaju tržištu dok se developeri upuštaju u eksperimentisanje, a čak se i stare formule s vremenom vraćaju. Ogroman deo AAA gejminga pretežno se sastoji od narativno vođenih single-player igara, koje često naglašavaju kinematografsko pripovedanje. Iako su te igre donekle postale formulične, one i dalje obuhvataju raznovrsne protagoniste različitih polova i porekla jer developeri nastoje da izađu iz okvira ustaljenog. Ne zaboravimo ni indie igre, koje nastavljaju da napreduju sa novim idejama i pomeraju granice. Sa toliko različitih igara na raspolaganju, uvek možete pronaći nešto što će vam odgovarati, bez obzira na vaš ukus.

Igre su veće, ali nisu baš toliko duže

Još jedan argument u zajednici igrača je da savremene igre postaju sve duže i zahtevaju mnogo više vremena za završavanje. Iako je istina da su igre danas veće, ambicioznije i skuplje za proizvodnju nego ikada ranije, igre koje oduzimaju puno vremena za prelazak nisu ništa novo. Stare RPG igre poput Morrowinda ili JRPG serijala kao što je Final Fantasy su poznate po tome što zahtevaju veliki vremenski angažman. Problem nije u tome koliko vremena treba da se ove igre završe, već u činjenici da odraslo doba donosi više odgovornosti, što smanjuje vreme koje možete posvetiti igranju. Pored toga, povećanje obima industrije može izazvati strah od propuštanja novih igara, što može učiniti završavanje igre od 80 sati još izazovnijim. Istovremeno, još uvek postoji mnogo manjih igara koje ne zahtevaju toliko vremena. Pronaći igre koje odgovaraju užurbanom rasporedu samo je pitanje širenja pretrage.

Gejming je sada velika finansijska obaveza

Dok ste mladi, lako je doživeti igranje kao jeftin i jednostavan hobi jer vam verovatno neko pomaže oko kupovine konzola i igara. Kada odrastete i sami snosite finansijsku odgovornost, može vam se učiniti da je mnogo skuplje pratiti najnovije naslove. U međuvremenu, tržište za retro i korišćene igre i konzole je eksplodiralo, jer mnogi „investitori“ kupuju stare igre i značajno podižu cene. Uz porast digitalnog gejminga, fizička izdanja su sve ređa, što čini jeftinije korišćene igre manje dostupnim. 

Ranije ste mogli otići u iznajmljivačnicu igara i po povoljnoj ceni iznajmiti igru na vikend. Kako su ove usluge nestale s dolaskom digitalnih igara, postalo je teže igrati igre bez plaćanja pune cene pri lansiranju. Kao odrasla osoba sa više finansijske odgovornosti, možda vam izgleda rizičnije da platite $70 za nešto u šta niste sigurni. Postoji nekoliko rešenja: neke biblioteke su počele da pozajmljuju igre, a razmena igara s prijateljima je uvek opcija. Pretplatničke usluge kao što su PlayStation Plus i Game Pass takođe nude opcije sa probnim periodima i igrama uz mesečnu pretplatu.

Standardi rastu s godinama

Dok ste mladi, standardi kvaliteta i razumevanje šta čini dobru igru su manji, a očekivanja niža. Kako sazrevate, postajete zahtevniji u pogledu očekivanja od svih formi medija, uključujući gejming. Počinjete da razvijate specifičan ukus i saznajete više o tome šta vas zabavlja i angažuje, što vas možda čini izbirljivijim kada birate igre. Ako ste ikada ponovo igrali igru iz detinjstva i otkrili da vam nije toliko zabavna kao što ste se sećali, verovatno je da ste razvili sofisticiraniji ukus. Možda je dobra ideja ponovo zaigrati neke stare favorite i videti kako vam sada izgledaju, što vam može pomoći da pronađete igre koje imaju sličan osećaj.

Ne upadajte u zamku nostalgije

Lako je gledati igre koje ste igrali kad ste bili mlađi u pozitivnijem svetlu zbog konteksta u kojem ste ih igrali. Nije nužno da su igre bile toliko sjajne, već je vaš osećaj nostalgije povezan sa vremenom kada niste morali da plaćate poreze ili radite. Možda osećate da su stare igre bile jedinstvenije, ali moderna industrija igara je u mnogim aspektima jednako eksperimentalna.

Nove tehnologije i unapređeni hardver, poput virtuelne stvarnosti, stalno se pojavljuju, pružajući nove mogućnosti za razvoj igara. Razlika je u tome što sada imate lakši pristup njima kako postajete finansijski nezavisni, zbog čega vam mogu delovati manje posebne, a više kao trik koji ne vredi vašeg vremena. Sada kada sami odlučujete koje igre ćete kupiti, iskustvo može delovati manje uzbudljivo.

Izvor: Howtogeek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.