Tužba Južne Karoline protiv TikToka nenamerno je otkrila prethodna upozorenja Apple-a o sadržaju platforme.
Apple je navodno privatno pritiskao TikTok
TikTok se trenutno suočava sa tužbama iz 14 država koje tvrde da platforma šteti mentalnom zdravlju mladih korisnika. Međutim nisu jedini koji to misle. Ispostavilo se da je Apple navodno privatno pritiskao TikTok da poveća preporučenu starosnu granicu sa 12 na 17 godina. Komentari Apple-a pojavili su se u žalbi Južne Karoline protiv TikToka i trebali su biti redaktovani. Međutim slučajno su postali javni.
Godine 2022., tim Apple-a je pregledao starosnu ocenu TikToka i utvrdio da platforma ima “čest ili intenzivan sadržaj za odrasle ili sugestivan.” Apple je zatim dodao. “Nadamo se da ćete razmotriti potrebne promene kako biste se pridržavali smernica za pregled App Store-a i ponovo podneli aplikaciju.”
Ipak, postoji mnogo dokaza u ovim trenutnim ne-redaktovanim dokumentima o tome da TikTok nije sasvim prikladan za određene starosne grupe. Zapravo, spoljašnje strane i zaposleni TikToka su pronašli problem u tome što kompanija radi kako bi smanjila sadržaje poput psovki i poremećaja u ishrani. Organizacija za zagovaranje Accountable Tech je pronašla slučajno javne informacije i podelila i.
Slučajno javni delovi žalbe Južne Karoline dalje tvrde da je TikTok pokušavao da “iskoristi dobrovoljnost u lobističkim naporima”. Kompanija je donirala organizacijama poput udruženja roditelja i nastavnika. Kompanija je takođe sponzorisala događaje za političare, poput događaja za osnivanje Demokratskog predstavnika Južne Karoline Jamesa E. Clyburna, bivšeg većinskog šefa u Predstavničkom domu. Clyburn se pridružio manjini u glasanju protiv prodaje ili zabrane TikToka u SAD.
“Što je mlađi korisnik, to je bolji učinak”
Bez iznenađenja, TikTok nije bio presrećan zbog javnog objavljivanja ovih informacija (sve je sada vraćeno iza crnih oznaka). Portparol TikToka, Alex Haurek, nazvao je objavljivanje ovih informacija neodgovornim. On je tvrdio da su “mnogi od ovih problema već rešeni” i izjavio da kompanija “uvek sprovodi stroge politike protiv golotinje, seksualno eksplicitnog sadržaja i uznemiravanja.”
Južna Karolina nije jedina država čija je tužba otkrila grešku. Slučajno javni dokumenti iz Kentakija otkrili su da je TikTok navodno otkrio da “kompulzivna upotreba korelira sa mnoštvom negativnih efekata na mentalno zdravlje kao što su gubitak analitičkih veština, formiranje pamćenja, kontekstualno razmišljanje, dubina konverzacije, empatija i povećana anksioznost.” TikTok je takođe navodno znao da njegov alat za vremensko ograničenje neće biti efikasan za maloletnike (prosečno dnevno korišćenje smanjilo se za jedan minut i po nakon implementacije). Zatim je postojao još jedan dokument koji je navodno rekao “prema većini metrika angažovanja, što je mlađi korisnik, to je bolji učinak.”
Izvor: Engadget