Texas Instruments dobio u SAD-a 1.6 milijardi dolara za razvoj čipova

0
54
texas-instruments-dobio-u-sad-a-1.6-milijardi-dolara-za-razvoj-cipova

Texas Instruments (TI) je najnoviji primalac sredstava iz CHIPS zakona, donetog 2022. godine, koji je potpisao predsednik Biden s ciljem jačanja domaće proizvodnje silicijuma u svetlu rastućeg uvoza čipova iz Kine. TI će dobiti grant od 1,6 milijardi dolara, uz dodatne 3 milijarde dolara u vidu zajmova i poreskih olakšica, što bi ukupno moglo dostići između 6 i 8 milijardi dolara.

PCPress.rs Image

2,000 novih radnih mesta

Ova inicijativa će stvoriti više od 2.000 novih radnih mesta u proizvodnji u SAD, u novim fabrikama Texas Instruments-a, kao i „hiljade indirektnih poslova“ u građevinskom sektoru, među dobavljačima i u pratećim industrijama. TI očekuje i dodatnih 10 miliona dolara za razvoj radne snage.

Sredstva od granta biće usmerena na tri fabrike čipova koje su već u izgradnji u Teksasu i Juti. Ove fabrike će proizvoditi 300mm silicijumske ploče prema minimalnom zahtevu od 2 milijarde dolara za legacy čipove, koje definiše CHIPS zakon. Iako je zakon prvenstveno usmeren na napredne silicijumske čipove, poput onih koji se sve više koriste za veštačku inteligenciju, TI će proizvoditi manje napredne procesore za pametne telefone, kućne aparate i nacionalnu odbranu. GlobalFoundries je u februaru dobio 1,5 milijardi dolara za sličnu proizvodnju legacy silicijuma. Nakon dodeljenih sredstava za TI, vlada je ispunila svoj minimalni cilj za legacy čipove.

Pored toga, Kina je nedavno pojačala svoja ulaganja u legacy čipove. Pored stvaranja radnih mesta u SAD, CHIPS zakon je osmišljen da smanji uticaj Kine, s obzirom na sve veću važnost silicijuma kao globalnog resursa. Među ostalim korisnicima zakona su i Intel (8,5 milijardi dolara), TSMC (6,6 milijardi dolara) i Samsung (6,4 milijardi dolara).

Texas Instruments planira da potroši oko 40 milijardi dolara u Juti i Teksasu, uključujući izgradnju još dve fabrike u Shermanu, TX, iako se ne očekuje da će one biti operativne pre 2030. godine. U okviru CHIPS zakona, Ministarstvo trgovine SAD daje prioritet projektima koji mogu biti završeni do kraja decenije, pa te odložene fabrike neće dobiti federalna sredstva.

Zakon CHIPS, vredan 280 milijardi dolara, usvojen je 2022. godine sa 64 glasa u Senatu i 243 u Predstavničkom domu. Zakon uključuje 39 milijardi dolara subvencija za domaću proizvodnju čipova, poreske olakšice od 25 odsto za troškove proizvodnje i 13 milijardi dolara za obuku radne snage.

Nakon usvajanja zakona, predsednik Biden je izjavio da će ovaj zakon „ojačati našu nacionalnu sigurnost tako što ćemo postati manje zavisni od stranih izvora poluprovodnika.“ Takođe je naglasio da zakon sadrži „zaštitne mere kako bi se osiguralo da kompanije koje primaju novac od poreskih obveznika ulažu u Ameriku i da radnici sindikata grade nove fabrike širom zemlje.“

Izvor: Engadget

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.