Devedesete su nam zaista donele bezbroj inovacija u gejmingu. Mnoge ideje i koncepti koji u to vreme nisu bili mogući zbog tehnoloških ograničenja, konačno su ugledali svetlost dana. Tako je i Nintendo svoju kultnu franšizu doveo na potpuno novi nivo sa igrom Super Mario World. Pored obilja novih mehanika i prelaska na blago nelinearni gejmplej, Super Mario World nas je upoznao sa ljupkim Yoshi-em.
Na početku igre, Mario konačno odlazi na zasluženi odmor u zemlju dinosaurusa, ali ubrzo saznaje da je Bowser (po ko zna koji put) oteo princezu Peach. Tokom njegove potrage, pronalazi ogromno jaje iz koga se izleže simpatični zeleni dinosaurus Yoshi, koji našem brkatom junaku zadaje još jedan zadatak – da spase njegove drugare iz zarobljeništva. Za to je naravno odgovoran Bowser, koga Mario sada mora da porazi jednom za svagda.
Super Mario World je direktan nastavak na Super Mario Bros. 3 i u osnovi je platformer sličan prethodnim igrama u serijalu, ali je fanovima predstavio ogroman broj novina. Prvo i osnovno, Nintendo se zahvaljujući hardverskim poboljšanjima odaljio od sumornih pozadina i uveo nas u šareni svet pun prelepih krajolika. Mario je u ranijim igrama mogao da se kreće samo sa leva na desno, dok u Super Mario World može da se ”vraća unazad”. Pored crvene pečurke i vatrenog cvetića, Mario je dobio nekoliko novih pojačanja, uključujući Cape Feather, koji mu daje novu vrstu napada i moć privremenog letenja.
Svet igre je podeljen na nekoliko oblasti u kojima se nalazi određen broj nivoa, od kojih su neki tajnoviti. Dizajn nivoa više nije ekskluzivno horizontalan, već nam dozvoljava da se krećemo i po vertikalnoj osi. Svet je toliko ogroman i detaljan da ćete se u nekim momentima osetiti kao da igrate Metroidvania igru.
Značaj Super Mario World-a je neosporiv. Zaslužan je za popularizaciju SNES konzole, a Šigeru Mijamoto je čak priznao da mu je ovo omiljena Mario igra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.