Google je ilegalno monopolizovao tržište pretraživača, presudio je sudija Amit P. Mehta iz Okružnog suda SAD za okrug Kolumbija. Prema presudi od 286 strana, kompanija je platila 26 milijardi dolara vlasnicima pametnih telefona i web pretraživača da bi njen pretraživač bio podrazumevana opcija, čime je sprečila konkurente da steknu uporište na tržištu.
Mehta je takođe presudio da Google nema monopol na tržištu oglašavanja za pretraživače, napominjući da su Amazon i Walmart počeli da nude oglašavanje vezano za pretrage na svojim sopstvenim sajtovima. Međutim, Google ima monopol nad tekstualnim oglasima za pretraživače, koji se pojavljuju na vrhu stranice sa rezultatima pretrage.
Ovo je prvi put da je američki Okružni sud proglasio neku tehnološku kompaniju krivom u poslednjih dvadeset godina. Sudija još nije objavio koje će promene zahtevati, ali bismo mogli videti da Google nudi korisnicima Androida u SAD opciju da izaberu pretraživač prilikom postavljanja novog uređaja.
Ostale odluke bi mogle uključivati razdvajanje pretraživačkog poslovanja od ostalih proizvoda Alphabet-a, kao što su Android ili Chrome; ako to bude naloženo, mogli bismo videti najveće prisilno razbijanje jedne američke kompanije od kada je AT&T rasformiran 1984. godine i naloženo mu da proda deo svog poslovanja manjim nezavisnim regionalnim telefonskim kompanijama.
Ceo izveštaj je otkrio da je Google sistematski plaćao Samsungu i Apple-u da koriste njegov pretraživač, što je podiglo vrednost kompanije do neba i donelo više od 300 milijardi dolara prihoda, uglavnom generisanih od oglasa unutar pretraživača. Ovo je takođe uticalo na tržišni udeo, jer je Google držao 80% u 2009. godini, a porastao je na 90% u 2020. godini.
Google je izjavio da će se žaliti na odluku, tvrdeći da je njegov uspeh zasnovan na tome što ljudi preferiraju njegove „superiorne proizvode.“