Nigerija je kaznila Metu sa 220 miliona dolara, saopštila je njena agencija za zaštitu konkurencije. Istraga je pokazala da deljenje podataka na društvenim platformama krši lokalne zakone o zaštiti potrošača, zaštiti podataka i privatnosti.
Prisvajanje podataka nigerijskih korisnika
Nigerijska Savezna komisija za konkurenciju i zaštitu potrošača (FCCPC) je saopštila da je Meta prisvojila podatke nigerijskih korisnika na svojim platformama. To je uradila bez njihovog pristanka. Zatim je zloupotrebila svoju tržišnu dominaciju nametanjem eksploatatorskih pravila privatnosti korisnicima. Nakon toga je postupala diskriminatorski prema Nigerijcima u poređenju sa drugim jurisdikcijama sa sličnim regulativama.
FCCPC je naveo da je kompanija dostavila neke dokumente i angažovala pravne savetnike koji su se sastali i sarađivali sa agencijom. Šef FCCPC-a, Adamu Abdullahi, rekao je da su istrage vođene zajedno sa Nigerijskom komisijom za zaštitu podataka. Istraga je trajala preko 38 meseci.
Istrage su pokazale da politike Mete ne dozvoljavaju korisnicima opciju ili mogućnost da sami odrede ili uskrate pristanak za prikupljanje, korišćenje i deljenje ličnih podataka, rekao je Abdullahi.
“Prema istraži Meta je tokom produženog perioda angažovanja imala stalna kršenja posebno ne ograničavajući se na zloupotrebljavajuće i invazivne prakse prema subjektima podataka u Nigeriji,” rekao je Abdullahi.
“Zadovoljni sa značajnim dokazima na dosijeu. Meta je imala svaku priliku da artikuliše bilo koju poziciju, predstave, opovrgne, objašnjenja ili odbrane svog ponašanja, Komisija je sada donela konačni nalog i izrekla kaznu protiv Meta-e,”. Konačni nalog nalaže određene korake i mere. Te korake Meta mora preduzeti kako bi bila u skladu sa lokalnim zakonima, rekao je Abdullahi.
U maju, turski odbor za konkurenciju kaznio je Meta sa 1,2 milijarde lira. Ta kazna je došla nakon istrage o deljenju podataka na njenim platformama Facebook, Instagram, Threads i WhatsApp.
Meta se suočila sa strogim nadzorom zbog svojih praksi privatnosti. To jedovelo do višestrukih kazni i sudskih sporova u različitim zemljama.
Ove godine, EU je kaznila Metu sa rekordnih 1,2 milijarde eura. Meta je navodno prekrila GDPR zakon o privatnosti podataka i naložila joj da obustavi prenos podataka u Sjedinjene Države.
Izvor: Reuters